آموزش تعمیرات کامپیوتر

آموزش تعمیرات کامپیوتر

دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر برای چه کسانی است؟

آموزش تعمیرات کامپیوتر مخصوص کسانی است که می‌خواهند در بازار کار کامپیوتر به عنوان یک تعمیرکار خوب فعالیت داشته باشند. در دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر شما یاد می‌گیرید که به چه صورت یک کامپیوتر معمولی را عیب یابی کرده و همچنین از چه ابزارهایی برای عیب یابی دقیق‌تر استفاده کنید. در زیر به برخی از سرفصل‌های این دوره اشاره شده‌است.

آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش عیب یابی سخت افزاری و نرم افزاری

بعد از زدن دکمه power، کامپیوتر روشن نشد چه کار باید انجام داد؟

اول از همه سیم برق را بررسی کنید که به برق وصل است یا خیر، بعد از آن سوئیچی که پشت کامپیوتر قرار دارد را بررسی کنید، از وصل بودن منبع تغذیه به مادربرد مطمئن شوید، بعد از آن کابل برق که مربوط به فلاپی است را بررسی کنید. اگر تمام کارهایی که گفته شد را انجام دادید و درست نشد این راه را امتحان کنید که به غیر از کابل برق هر چیزی به مادربرد وصل است مانند: کارت گرافیک، RAM و CPU، سیم مربوط به دکمه power و ... را جدا کنید و اگر باز هم به نتیجه نرسیدید حتما دو قسمت از سیستم شما مشکل دارد که یکی از آن دو قطعه مادربرد یا منبع تغذیه مربوط به case است.

در بعضی حالات ممکن است سیستم روشن شود ولی بالا نیاید و بوق نزند؟

در این حالت تمام مراحل را دوباره بررسی کنید اگر به نتیجه نرسیدید همه چیز را از مادربرد جدا کنید به غیر از سیم مربوط به power و دوباره این مراحل را بررسی کنید.
اگر سیستم شما به خوبی کار کرد کامپیوتر خود را خاموش کنید و بعد از خاموش کردن هر بار یک قطعه را به مادربرد متصل کنید و بعد از تمام شدن، سیستم را روشن کنید ولی اگر سیستم شما روشن نشد حتما چند قطعه مانند منبع تغذیه، مادربرد، RAM CPU و .. مشکل دارد.

ممکن است کامپیوتر روشن شود و بالا بیاید اما پشت هم بوق بزند؟

در این حالت اگر به این مشکل خوردید حافظه RAM را بررسی کنید که آیا به درستی جا رفته یا خیر و حتی اگر لازم بود یک بار خارج کنید و دوباره آن را نصب کنید.

کامپیوتر شما روشن می شود و بوق های سریع می زند اما بالا نمی آید؟

در این حالت کارت گرافیک را بررسی کنید که آیا به درستی نصب شده یا خیر، اطمینان یابید که آیا کارت گرافیک بیرون از اسلات AGP نباشد چرا که باعث بالا نیامدن سیستم شما می‌شود.
اگر سیستم بالا آمد ولی شاهد مشکلاتی بودید، دو عیب وجود دارد، یکی اینکه موقع نصب سیستم عامل، کامپیوتر استپ می‌کند و از حرکت باز می‌ایستد که باید گرمای CPU بررسی شود. حتما CPU بیش از اندازه داغ شده و از هیت سینکی که استفاده می‌کنید مطمئن شوید که به خوبی کار کند و به درستی نصب شده باشد و با سطح CPU باید کاملا موازی باشد.

صفحه آبی در کامپیوتر؟

در ویندوز 2000 و XP خطاهایی که موقع کپی کردن فایل setup وجود دارد مربوط به RAM است، البته این احتمال هم وجود دارد مشکل هارد دیسک باشد اما اگر خطاها همراه با صفحه آبی باشد مطمئنا مشکل از حافظه RAM است.

اگر تمام کارهای بالا را امتحان کردید و نتیجه نگرفتید اصلا نگران نباشید، شما می‌توانید با ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر تمام مراحل مربوط به تعمیرات کامپیوتر را یاد بگیرید و به یک تعمیرکار حرفه‌ای تبدیل شوید.

در آموزشگاه ایران تعمیرات به همراه اساتید خبره با ما همراه باشید و به یک تعمیرکار حرفه‌ای تبدیل شوید.

 

آموزش تعمیرات کامپیوتر

امروزه استفاده از کامپیوتر یکی از نیازهای ضروری برای بخش‌های مختلف جامعه است که از دوران مدرسه گرفته تا دورانی که یک فرد در آزمایشگاه یا دانشگاه مشغول به کار است شامل می‌شود. البته چیزی که امروزه در مورد کامپیوترها مطرح است این موضوع است که در گذشته چنین نبوده و بسیاری از کارها به صورت دستی انجام می‌شده که شاید در گذشته به دلیل عدم گستردگی که امروزه وجود دارد، مشکلی نبوده ولی امروزه دیگر نمی‌توان به روش‌های سنتی کارهای خود را انجام داد، خصوصاً در زمینه مهندسی و علوم دیگر.

تمامی افرادی که از کامپیوترها برای کارهای خود استفاده می‌کنند، نیازمند پشتیبانی فنی خواهند بود زیرا شاید کابران و مهندسین استفاده کننده بسیار حرفه‌ای کامپیوتر به عنوان مثال طراح معمار حرفه‌ای باشند که با نرم افزارهای مخصوص به طراحی و ایجاد پروژه مشغول هستند ولی الزاماً یک تعمیرکار کامپیوتر نبوده و در صورتی که کامپیوترشان دچار مشکل فنی در هر بخش چه سخت افزاری یا نرم افزاری شود کارشان به اختلال خواهد افتاد.

همان‌طور که گفته شد تمام کارهای امروزی با استفاده کامپیوترها انجام می‌شود و برای همین تقریبا هر شرکت و سازمانی نیازمند پشتیبان فنی در زمینه‌هایی چون نرم افزار و سخت افزار است تا در صورت بروز مشکل بتواند ایراد را برطرف نماید.

دوره‌های دیگر ایران تعمیرات : آموزش تعمیرات تبلت

چرا باید تعمیرات کامپیوتر را یاد بگیرید؟

خیلی از افراد که به الکترونیک و کامپیوتر علاقه‌مند هستند به این سوال فکر می‌کنند که با تمام علاقه‌ای که دارند آیا فقط همین علاقمند بودن به این علوم برای یادگیری کافی است؟ پاسخ این سوال خیر است یعنی فقط و فقط به خاطر علاقه نیست که شما باید تعمیرات کامپیوتر را یاد بگیرید زیرا یادگیری عیب‌یابی و تعمیرات کامپیوتر یکی از نیازهای زمان امروز است و علاوه بر تمام این‌ها کسی که به تعمیرات کامپیوتر تسلط دارد به‌راحتی می‌تواند در بازار کار مشغول به کار شده و درآمد خوبی را کسب کند که امروزه هم بازار بسیار داغی را دارد و بسیاری از افراد هم به همین دلیل به یادگیری تعمیرات کامپیوتر می‌پردازند. زیرا داشتن شغل خوب و پردرآمد  امروزه یه یک مهم بدل شده و البته از اول هم بوده‌است که با صنعتی شدن افراد متخصص در علوم رایانه و الکترونیک به وضعیت‌های بسیار خوبی خواهند رسید.

سرفصل پکیج آموزش تعمیر کامپیوتر
عبارتند از:

 • آشنایی با سیستم کلی یک کامپیوتر و اجزای تشکیل دهنده اصلی
 • آشنایی با معماری کامپیوتر
 • آشنایی با تک تک اجزای کامپیوتر مانند مادر برد، کارت گرافیک، رم، CPU، هارد، منبع تغذیه (پاور)
 • آشنایی با اجزای فرعی مانند فن‌های تهویه‌ی CPU – و روش‌های برطرف سازی عیوب آن‌ها
 • تشریح کامل مادر برد و آشنایی با اجزاء اصلی تشکیل دهنده مادر برد و ارتباط آن‌ها با یکدیگر
 • بررسی عیوب هر یک از قطعات مادر برد و آشنایی با عیوب مختلف در مادر برد، آشنایی با عیوب ایجاد شده توسط هریک از قطعات، آموزش روش‌های برطرف سازی عیوب
 •  تشریح هارد و آشنایی با اجزا هارد و عیوب هارد و روش‌های برطرف‌سازی آن‌ها
 • آشنایی با منبع تغذیه ( پاور)، تشریح خرابی‌های پاور و روش‌های برطرف سازی آن‌ها
 • آموزش روش‌های برطرف سازی عیوب
 • آموزش اتصال صحیح قطعات کامپیوتر به یکدیگر و اسمبل کردن سیستم
 • آموزش نصب ویندوز و درایورها و راه اندازی نهایی سیستم
 • شناخت به همراه آموزش الکترونیک پایه
 • شناخت به همراه آموزش تعمیرات منبع تغذیه
 • شناخت به همراه آموزش بازیابی اطلاعات
 • شناخت به همراه آموزش تعمیر مادربرد
 • شناخت به همراه آموزش درایوهای نوری مانند : R ، RW ، DVD ، CD
 • شناخت به همراه آموزش تعمیرات برد هارددیسک و هارددیسک
 • شناخت به همراه آموزش قطعات کامپیوتر و تعویض و تعمیر آن‌ها
 • آموزش کار با انواع ابزار تعمیرات کامپیوتر

در ادامه با معماری کامپیوتر و اصلی ترین بخش‌ها آشنا خواهید شد.

آموزش تعمیرات مادربرد کامپیوتر (Motherboard)

هرکسی که با کامپیوتر سر و کار دارد قطعاً نام مادربرد را شنیده ولی شاید نداند که کاربرد اصلی مادر برد چیست که ما در اینجا به صورت کوتاه توضیح خواهیم داد.
همان‌طور که از نامش پیداست برد اصلی و به عبارتی برد مادر در کامپیوتر است که تمامی اجزاء از جمله هارد، رم، کارت گرافیک  (video card) ،CPU و …. قطعات به آن متصل می‌شوند و این مادربرد است که با ایجاد یک بستر مناسب سخت افزاری به صورت یکپارچه کامپیوتر را اجرا کرده و به قطعات معنی می‌بخشد. زیرا به عنوان مثال رم یا کارت گرافیک کارایی نخواهند داشت. خود مادربرد دارای اجزای مختلفی است که از اصلی‌ترین بخش‌های مادربرد می‌توان به مدار پاور یا همان مدار تغذیه – اتصالات اسلات‌های رم و CPU، ورودی کارت گرافیک، ورودی پورت‌های USB و بخش پاور (power) و ریستارت اشاره کرد که در زمان خرابی مادربرد نیز بنابر نوع خرابی هر کدام از این بخش‌ها مورد عیب‌یابی قرار می‌گیرند. اگر علاقه‌مند به آموزش تعمیرات مادربرد کامپیوتر هستید می‌توانید در این دوره ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات هارد دیسک کامپیوتر

این بخش در واقع حافظه‌ی بلندمدت در کامپیوتر است که تمامی اطلاعاتی که شما روزانه از منابع مختلف تهیه کرده و در کامپیوتر خود قرار می‌دهید در واقع در هارددیسک ذخیره می‌شود. حتی خود سیستم عاملی که نصب می‌کنید (ویندوز) نیز در هارد ذخیره می‌شود که خرابی هارد باعث از کار افتادن کلی کامپیوتر خواهد شد، هارد از نظر ماهیت ساختاری بسیار حساس بوده که این حساسیت در حین کار بیشتر می‌شود. به عبارتی نباید در زمانی که کامپیوتر روشن است و هارد مشغول کار است کامپیوتر را حرکت دهید، حتی لپ تاپ. زیرا حرکت باعث اختلال در کارکرد هارد و خرابی زودهنگام آن می‌شود. ( البته این شامل هاردهای SSD نیست). اگر علاقه به آموزش تعمیرات هارد دیسک دارید می‌توانید در این دوره ثبت نام کنید.

آموزش تعمیرات رم کامپیوتر (حافظه RAM)

شاید شنیده باشید که می‌گویند هر چقدر حافظه‌ی رم کامپیوتر شما بیشتر بوده‌باشد، در نتیجه سرعت کارکرد کامپیوتر نیز بیشتر است، زیرا کامپیوتر در حین کار اطلاعات را ابتدا در رم قرار می‌دهد، زیرا وقتی اطلاعات توسط CPU فراخوانی می‌شوند، هارد سرعت لازم را ندارد تا بتواند با سرعت بالایی اطلاعات را در اختیار CPU قرار دهد و به همین دلیل رم می‌تواند اطلاعات را با بالاترنی سرعت و به عبارتی با سرعت مورد نیاز CPU در اختیار پردازنده قرار دهد و به همین دلیل طراحی کامپیوتر به گونه‌ای است که در ابتدا اطلاعات در رم بارگذاری می‌شوند و سپس CPU این اطلاعات را می‌خواند و به اجرا درمی‌آورد. به همین دلیل هرچه مقدار فضای حافظه‌ی رم  بیشتر باشد، اطلاعات بیشتری می‌تواند در رم بارگذاری شده و در نیتجه سرعت اجرای کامپیوتر بیشتر خواهد شد که البته سرعت CPU نیز از دیگر عامل‌های افزایش سرعت در رایانه خواهد بود.
خرابی رم از شایع‌ترین خرابی‌ها در کامپیوتر است. یکی از اصلی‌ترین علایم خرابی رم یا بخش مربوط  به رم این‌گونه است که شما کامپیوتر را روشن  می‌کنید و صدای بوق ممتد شنیده می‌شود و کامپیوتر بالا نمی‌آید (بوت نمی‌شود) و نوع دیگر آن که کامپیوتر را روشن می‌کنید و کامپیوتر بالا می‌آید ولی بعد از مدتی که زمان آن متفاوت است با صفحه آبی (blue page) مواجه می‌شوید و کامپیوتر ریستارت می‌شود و این روند ادامه دارد. ( البته  خرابی هارد دیسک و همینطور خرابی و بروز مشکل در چیپ شمالی از دیگر دلایل مهم در ایجاد صفحه آبی است) که با تعویض رم در برخی از کامپیوترها مشکل برطرف می‌شود و اگر شما هم با این حالت مواجه شدید و رم‌ها را تعویض کردید و مشاهده کردید که مشکل برطرف شده پس نیتجه این که رم‌ها دچار مشکل شده‌است، ولی اگر مشکل برطرف نشد همان‌طور که در بالا اشاره شد باید بخش‌های دیگر مانند هارددیسک و چیپ شمالی و درایورهای اطراف رم و حتی اسلات‌های رم مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.

اگر بخواهیم در مورد مشکلات کامپیوترها صحبت کنیم نه تنها این مقاله بلکه مقالات بیشماری لازم است. شما باید خودتان وارد این دنیای بی‌انتهای کامپیوتر شوید و با  انواع مسائل درگیر شوید که البته هر چقدر بیشتر به کار و عیب یابی کامپیوتر مشغول شوید مهارت‌تان افزایش پیدا کرده و در تعمیرات کامپیوتر حرفه‌ای‌تر خواهید شد.
از آن جایی که کامپیوتر نیازمند یک اصول و پایه علمی است باید ابتدا به صورت استاندارد آموزش تعمیرات کامپیوتر را بگذرانید تا به صورت کامل با معماری کامپیوتر آشنا شده و بتوانید در صورت لزوم به درستی و با ابزارهایی که در این دوره‌ی آموزشی معرفی می‌شوند به عیب یابی کامپیوتر مشغول شوید.
آموزش تعمیرات کامپیوتر یکی از دوره‌های محبوب و پر‌طرفدار در میان دوره‌های آموزشی در آموزشگاه ایران تعمیرات است که امروزه بازار کار بزرگی را شامل می‌شود.

هزینه آموزش تعمیرات کامپیوتر

آموزش دوره تعمیرات کامپیوتر بخش های مختلفی دارد از جمله ؛ تعمیرات سخت افزار و ... که می توانید برای اطلاع از قیمت دوره های مختلف آموزشگاه ایران تعمیرات با ما تماس حاصل نمایید.شماره تماس ایران تعمیرات : 021-66933237

دوره های دیگر ایران تعمیرات : آموزش تعمیرات پرینتر