آموزش تعمیرات ای سی یو

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2هفته 4 1399/09/22 ثبت نام کنید

دوره تخصصی آموزش تعمیرات ای سی یو

ابتدای سخن را با معنای کلمه ای سی یو شروع می‌کنیم و آن همان واحد کنترل موتور است (ECU) و به آن (ecm) هم می‌گویند که به معنای engine control madule یعنی ماژول کنترل کننده موتور است. از نام ای سی یو پیداست که یک بخش یا واحدی است که سر و کار آن با موتور است و در مرحله دوم کار کنترل و هماهنگی‌های موتور را انجام می‌دهد. اما چرا به چنین قطعه‌ای با این مشخصات نیاز است؟ مصرف بی‌رویه خودروها از طرفی و اینکه کنترل همه امور مربوط به موتور توسط راننده دشوار بود و بسیاری اوقات سبب آسیب‌هایی جبران ناپذیر به راننده و سرنشینان می‌شد که این امر سبب به وجود آمدن سیستمی شد که بسیاری از امور را از روی دوش راننده بر‌می‌داشت و این واحد بر اساس مشخصاتی که بدان داده شده بود این کارها را بر عهده گرفت. چند سال پیش در اروپا, امریکای شمالی و شرق دور شرکت‌های تولیدکننده اتومبیل به این باور رسیدند که می‌توان با مدیریت رایانه‌ای خودرو, بسیاری از امور را به آن محول کردند و از حالت دستی به حالت کامپیوتری در آوردند. این شد که وسیله ای به‌نام ایسیو ecu یا بخش کنترل موتور اختراع شد و به مرور زمان تکمیل شد و به شکل امروزی آن بر روی ماشین‌های کروز درآمد. از آنجا که ای سی یو خودرو یک بخش کاملاً الکترونیکی آن است و با توجه به درخواست‌های بسیار، دپارتمان الکترونیک آموزشگاه ایران تعمیرات، دوره آموزش تعمیرات ای سی یو ماشین‌های سواری داخلی، آموزش تعمیرات ECU ماشین‌های خارجی و آموزش تعمیرات ای سیو ماشین‌های کشنده و راهسازی و بزرگ را راه‌اندازی نمود.

آموزش تعمیرات انواع ecu

انواع سنسورهای وابسته به ای سی یو ECU خودرو

در واقع سنسورها قطعاتی هستند که برای ای سی یو اطلاعات مورد نیاز را برای تصمیم‌گیری و آنالیز آماده می‌کنند. سنسورهای مختلفی وجود دارد که کارکرد و وظایف مختلفی را انجام می‌دهند و اطلاعات و دیتای جمع آوری شده از راه دیتای الکترونیک و پالس‌ها در اختیار واحد ای سی یو خودرو قرار می‌دهند.

انواع سنسور ها به شرح زیر است:

 • سنسور دما
 • سنسور اکسیژن
 • سنسور فشار
 • سنسور گشتاور

سنسور دما

سنسور دما، دمای مربوط به موتور را که به سانتی‌گراد است در اختیار واحد کنترل یا ای سی یو قرار می‌دهد که این دما بسیار حائز اهمیت است. برای سوختن بهتر موتور و برای کاکرد خوب سیال روغن این دما باید بین 70 تا 80 درجه سانتی‌گراد باشد و وظیفه واحد کنترل یا ای سی یو این است که تصمیم بگیرد در چه دمایی موتور را خنک کند تا عملکرد موتور به خطر نیفتد. در واقع ای سی یو این کار را این‌گونه انجام می‌دهد که به صورت خودکار و الکترونیکی برای اینکه آب داغی که درون موتور قرار دارد را به رادیاتو وارد کند، یک دریچه باز می‌کند و در نهایت وقتی دما به حد مطلوب رسید این دریچه را می‌بندد اما در خودروهای قدیمی این کار به وسیله ترموستات انجام می‌شد که به اندازه کافی دقت لازم را نداشت.

سنسور اکسیژن

این سنسور نقش بسیار مهمی را در سوخت موتور خودرو ایفا می‌کند. در واقع میزان اکسیژنی که در هوا وجود دارد به همراه غلظت آن در اختیار واحد کنترل یا ای سی یو می‌گذارد تا ای سی یو تصمیم بگیرد چه اندازه سوخت برای بهترین و بهینه‌ترین حالت ممکن نیاز است. در واقع یک فرمول برای بهترین و بهینه‌ترین حالت سوخت در واحد کنترل یا ای سی یو تعریف شده‌است که واحد کنترل براساس این فرمول میزان پاشیدن سوخت را در این اکسیژن که بهترین حالت آن است انجام می‌دهد.

سنسور فشار

در واقع سنسور فشار اطلاعاتی را در اختیار واحد کنترل یا ای سی یو قرار می‌دهد که مربوط به فشار اتمسفری است که موتور در آن کار می‌کند. در داخل مینفولد هرچه فشار اتمسفر بیشتر باشد مقدار ترکیب هوا هم در آن بیشتر می‌شود. ای سی یو با استفاده از اطلاعات داخلی خود تصمیم می‌گیرد که برای بهترین و بهینه‌ترین حالت میزان سوخت باید چقدر باشد. عامل اصلی و تاثیر گذار در سوخت موتور فشار هوا است. سنسور فشار و سنسور اکسیژن در سیستم سوخت رسانی، احتراق و مقدار مصرف سوخت موتور نقش به‌سزایی دارند.

سنسور گشتاور

وظیفه این سنسور این است که میزان بار را روی گیربکس اندازه‌گیری می‌کند و در نهایت این اطلاعات را در اختیار واحد کنترل یا ای سی یو قرار می‌دهد تا ای سی یو بتواند در مورد بهترین زمان برای عوض کردن دنده تصمیم بگیرد. این امر در جاده‌هایی که لغزنده هستند کاربرد به‌سزایی دارد که که از هرز شدن چرخ‌های ماشین جلوگیری می‌کند که واحد ای سی یو این تصمیم را می‌گیرد. در خودروهایی که دارای سیستم 4WD هستند نقش بسیار کلیدی را ایفا می‌کند و سیستم‌هایی مانند سیستم انتقال قدرت موتور، دفرانسیل، کلاج و... توسط این سنسور بهینه می‌شوند.

آموزش تعمیرات ای سی یو ECU خودرو

تعمیرات ای سی یو به دو دسته کلی تقسیم می‌شود

 • دسته اول آن خراب شدن خود ای سی یو است که آموزش‌های مرتبط با آن را فرا خواهید گرفت.
 • دسته دوم خراب شدن سنسورهایی است که به خود ای سی یو وابسته هستند و باعث می‌شود در کارکرد آن‌ها اختلال ایجاد کند.

حالت اول : عیب یابی و تعمیرات مدارات اصلی الکترونیکی ای سی یو

عواملی مانند رطوبت، ضربه، اتصال الکتریکی، نوسانات و اختلاف فشار و ... از جمله عواملی هستند که باعث بروز مشکل در مدارات الکترونیکی ای سی یو می‌شوند. چرا که ای سی یو خود یک قطعه الکترونیکی محسوب می‌شود.
برای اینکه بتوانید عیب‌های ای سی یو را برطرف کنید باید ابتدا با مفهوم کلی آن آشنا شوید و پیش‌نیازهای مورد نظر را پشت سر بگذارید. در واقع اساتید ما در آموزشگاه ایران تعمیرات مفاهیم مرتبط به این دوره را به صورت پایه‌ای و اصولی به کارورزان خود آموزش می‌دهند که بتوانند به صورت کامل و عینی این مفاهیم را درک کنند و در تعمیرات ای سی یو پیاده سازی کنند.

به طور کلی یادگیری مفاهیم و عیب یابی ای سی یو به 3 بخش کلی تقسیم شده که کارورزان هم به صورت عملی در کارگاه‌های مجهز و هم به صورت تئوری این مباحث را یاد می‌گیرند و به یک تعمیرکار حرفه‌ای ای سی یو تبدیل می‌شوند.

اولین بخش آن آموزش و درک مفاهیم به صورت اصولی و پایه ای است.

با استفاده از آموزش‌های نوین و جدید که اساتید زبده ما برای شما در نظر گرفته‌اند، دید عمیقی نسبت به عیب یابی مدارات ای سی یو به شما می‌دهند که این فرآیند به صورت عملی در مجهزترین کارگاه برای شما کارورزان در نظر گرفته شده‌است. در واقع شما با گذراندن این بخش از آموزش با مدارات ای سی یو و تمام جزئیات عملکرد موتور خودرو به طور کامل آشنا می‌شوید و آن را به راحتی درک می‌کنید و وجود این علم و دانش به دلیل وجود اساتید زبده‌ای است که به صورت مفهومی و عملی این آموزش‌ها را برای شما کارورزان تدارک دیده‌اند.
دومین بخش آن آشنایی و یادگیری نرم افزارهای آنالیز به همراه تست آن‌ها است.

نرم افزارهایی وجود دارند که قادر هستند واحد کنترل الکترونیکی یا همان ای سی یو خودرو را آنالیز و تست کنند که به وسیله کامپیوتر قابل اتصال هستند. در واقع این نرم افزارها عیب‌هایی که اتصال کوتاه الکترونیک یا پایه‌ریزی اطلاعات ای سی یو را به کارورزان نشان می‌دهند. در واقع روند آن بدین گونه است که چگونه یک ای سی یو را عیب یابی کنید، اتصالات الکترونیکی آن را کشف کنید و آنها را درست و اصلاح کنید. همچنین شما قادر به تعمیر نرم افزار میانه یا firmware خواهید بود که شامل اطلاعاتی است که توسط کارخانه در آن ریخته شده‌است.
سومین بخش آن یادگیری و آموزش الکترونیک است.

در واقع در این قسمت آموزش شما با و سایل و ابزار آلات تعمیر مانند لحیم کاری، هویه و همچنین روش کار با دستگاه عیب یاب مولتی متر و سایر ابزار آلات دیگر که به شما در تعمیر ای سی یو کمک می‌کنند، آشنا می‌شوید. در واقع در این دوره از آموزش کارورزان می‌توانند به صورت کاملا عملی با دستگاه مولتی متر و اسیل اسکوپ و علاوه برآن قادر خواهند بود قطعاتی که بر روی بر ای سی یو دچار عیب و اشکال شده را به صورت صحیح تعویض کنند. در واقع کارورزان برای تشخیص و تعویض قطعات برد ای سی یو نیاز به یادگیری تکنیک و این آموزش ها دارند، که در دوره آموزش الکترونیک به آنها آموزش می‌دهیم.

حالت دوم : عیب یابی و تعمیر سنسورهایی که وابسته به خود ای سی یو هستند.

آموزش و یادگیری استانداردهای الکترونیکی ETSI

در این دوره از آموزش با استانداردها آشنا می‌شوید، همچنین آشنایی با نحوه تولید دیتا صحیح از جمله مواردی است که در این دوره به شما کارورزان آموزش داده می‌شود. شما باید مفاهیم کلی استانداردها و مقادیر عددی در عملکرد سنسورها را آموزش ببینید تا بتوانید نسبت به آن‌ها دید ماهرانه‌ای داشته باشید. در واقع کارورزان با داشتن چنین اطلاعاتی می‌توانند عیب‌های ناشی از این قسمت که مربوط به استانداردها و خطاهای آن می‌شود را شناسایی و رفع کنند و یک تخصص در تحلیل سیستم‌های ترمودینامیک و این زمینه پیدا می‌کنید.

آموزش و کار با نرم افزار های آنالیز و تست DIAG

این نرم افزار به ای سی یو خودرو وصل می‌شود که وظیفه آن عیب یابی ای سی یو خودرو است. در واقع ما در این آموزش چگونگی اتصال DIAG را آموزش می‌دهیم و وقتی اطلاعات ای سی یو توسط نرم افزار دریافت شد آن‌ها را با استانداردهای الکترونیک و مفاهیم کلی مقایسه می‌کنید و به عیب یابی آن می‌پردازید.

آموزش سیستم انژکتور خودرو و سوخت رسانی

شما با شرکت در دوره آموزش تعمیرات ای سی یو ECU تمام مراحل و کارکرد خودرو را با جزئیات کامل یاد می‌گیرید. سوخت خودرو یا بنزین از طریق پمپ بنزین به طرف موتور خودرو پمپاژ می‌شود و از اگزوز خودرو گازی که از سوختن بنزین به وجود می‌آید، خارج می‌شود. در دروه الکترونیک پایه در باره سنسورها بحث مفصلی با شما کارورزان داریم.

علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات میتوانند با شماره های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند.

تلفن تماس : 09191080287--------------------02166568284

دوره های دیگر ایران تعمیرات : آموزش تعمیرات کامپیوتر

دوره آموزشی تعمیرات ای سی یو خودرو

 

سر فصل دوره آموزش تعمیرات ای سی یو خودرو ECU
عبارتند از:

 • آشنایی و شناخت با کارکرد موتور ماشین و نحوه کارکرد ای سی یو ماشین
 • آشنایی و شناخت با محل استقرار سنسورها، آشنایی با سیستم سنسورها و ارتباط آن‌ها با ECU
 • آشنایی و شناخت با نقشه کامل ورودی و خروجی سیستم‌های برقی ماشین و آشنایی با سوکت‌های سنسور و طریقه سیم‌کشی آن‌ها
 • آشنایی و شناخت کامل با انواع پروگرام‌های موجود در بازار
 • آشنایی و آموزش کامل نحوه پروگرام کردن آی سی های ECU و نحوه تعویض و گذاشتن آن روی برد
 • آشناای کامل با سیستم های فـیوزبندی و مکانیکال
 • آشنایی و شناخت با نـرم افزار مکانیکال مثل الکترونیکال ماشین‌های هیوندای

موارد دوره تخصصی و حرفه ای آموزش تعمیرات ای سی یو ECU

عبارتند از:

 1. آموزش به همراه تعمیرات کیلومتر آمپر
 2. آموزش به همراه تعمیرات BSI
 3. شناخت به همراه آموزش توربو کردن ماشین
 4. شناخت به همراه ٖآموزش دیکود کردن ecu های ضد سرقت
 5. آموزش به همراه پاک کردن کد های خطا و و نحوه پیدا کردن کد ضبط
 6. آموزش به همراه رفع اشکالات کات کردن در دور پایین
 7. آموزش به همراه تعریف کد سوئیچ با آخرین آپدیت شرکت پژو به همراه امکانات جدید
 8. آموزش به همرات تعمیرات یونیت کمربند AIRBAG
 9. آموزش برطرف سازی ایرادات زاویه دریچه گاز و ایرادات گازخوری در ECU زیمنس

ترفندهای آموزش تعمیرات ای سی یو

عبارتند از:

 • از طریق نرم افزار زیمنس را پیدا می‌کنیم
 • آموزش و نحوه ریست کردن SL96
 • با دسته راهنما 206 را ریست می‌کنیم
 • آموزش و شناخت با راه کار های تخصصی کم کردن کیلومتر 206، زانتیا
 • ریست کردن ECU ماشین با استفاده از باتری همان ماشین
 • تبدیل کردن ECUها بدون استفاده از دستگاه
 • حل مشکل سنسور اکسیژن در ساژم با برنامه خاص
 • آموزش و یادگیری قلق های سوخت ماشین های دوگانه سوز
 • روش حذف کردن خطاهای بدون دیاگ

دوره آموزش تعمیرات ای سی یو ماشین‌های خارجی و سنگین با هماهنگی دپارتمان آموزش برگزار می‌شود. 

آشنایی با قطعات و کارایی آن ها در ای سی یو ECU

این کامپیوتر کوچک یا میکروکامپیوتر داری CPU (سی پی یو) است و مانند کامپیوترهای دیگر و برای انجام برنامه‌ریزی دارای دو حافظه دائم و حافظه موقت است. قطعه ای سی یو ECU داخل اتاق ماشین قرار می‌گیرد و مغز خودروی انژکتوری ای سی یو ECU به حساب می‌آید.

این قطعه کامپیوتری می‌تواند اطلاعاتی را به صورت همزمان از سنسور‌های مختلفی دریافت نماید. از جمله سنسورهای ارائه دهنده اطلاعات ای سی یو می‌توان به سنسورهای دور آر پی ام، سنسورهای فشار داخل ام آی پی، سنسور دریچه گاز، سنسور دمای آب، سنسور دمای هوا، سنسور اکسیژن و سنسور ضربه و… اشاره کرد.

ای سی یو (ECU) پس از دریافت اطلاعات با بررسی شرایط لحظه‌ای موتور، پاسخگوی خروجی‌ها است. از جمله این خروجی‌های ای سی یو می‌توان به انژکتورها و جرقه زن‌ها اشاره کرد.

هرچه تعداد کیت‌های انژکتوری در ماشین بیشتر باشد، عملکرد خودروها بسیار بهتر است و در واقع فاکتور تعیین کننده کیفیت خوب موتور خودرو، ای سی یو (ECU) آن است.

ECU بر حسب تعداد سنسور‌هایی که بر آن متصل است شرایط کار موتور خودرو را مورد بررسی قرار داده و فرمان‌های مناسب را برای انژکتورها و شمع‌ها ارسال می‌کند و چون دینامیک خودرو‌های انژکتوری بسیار پیچیده است، بنابراین طراحان ای سی یو جدولی را داخل حافظه ای سی یو جای می‌دهند که در آن جدول میزان عملکرد‌های مربوطه مشخص شده‌است و هرچه دقت در طراحی و استفاده از این جدول در ای سی یو بیشتر و دقیق تر باشد دقت و کیفیت عملکرد ای سی یو نیز به تبع آن بالا خواهد رفت.

 به این نکته توجه نماییم که جدول‌های موجود در ای سی یو ارتباط و وابستگی کاملی با اوضاع جغرافیایی موتور مثل فشار هوا و دمای هوا دارند. قطعات الکترونیکی خودرو دارای یک خروجی هستند که در صورت به وجود آمدن عیب‌های احتمالی برای این قسمت‌ها سیگنالی را به قسمت کنترل کننده مرکزی یا ای سی یو ارسال می‌کند و قسمت ای سی یو پس از دریافت سیگنال خطای به وجود آمده در قسمت مربوطه آن را به صورت کدهایی از پیش تعیین شده به دستگاه عیب یاب ارسال می‌کند و همزمان با این امر چراغ‌های مربوط به عیب‌یابی در قسمت عیب مربوطه برای آگاهی فرد راننده روشن می‌شود و در این صورت تعمیر کار به راحتی می‌تواند عیب قسمت مربوطه در خوردو را متوجه شود و در سدد رفع و تعمیر آن بر آید. خواندن دیتای برنامه ای سی یو و بارگذاری اطلاعات جدید یک راهکار است و یکی از اشکالات اساسی این روش وابستگی زیاد به ای سی یو است و به مرور زمان و با پیچیده‌تر شدن سخت افزارهای ای سی یو امکان خواندن و تغییر دیتای ای سی یو بسیار مشکل و در برخی موارد غیر ممکن می‌شود و تنها راه حل ارائه روش دسترسی به اطلاعات موجود از طریق شرکت سازنده آن است. روش دوم که اضافه کردن یک سخت افزار جانبی به ای سی یو برای انجام تغییر در پارامترهای ای سی یو است. هر چند این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست اما وابسته به نوع آن هم  نمی‌باشد.

علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات میتوانند با شماره های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند.

تلفن تماس : 09191080287--------------------02166568284

آدرس : میدان انقلاب -خیابان جمالزاده شمالی – خیابان فرصت شیرازی– نرسیده به والعصر-کوچه صالحی – نبش کوچه درفش – پلاک1