دوره آشنایی با خازن ها و کاربردهای آن

دوره آشنایی با خازن ها و کاربردهای آن

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2 1402/11/28 ثبت نام کنید

خازن از دو صفحه فلزی که مابین این دو صفحه از اجسام عایق استفاده می شود ساخته می شود، دراینجا ازانواع خازنها وکاربرد آنها صحبت می کنیم. خازن انواع گوناگون و در شکل های متنوّع وجود دارد که وظیفه خازن ها درالکترونیک هم متفاوت است.  واحداندازه گیری خازن فاراد است و واحدهای کوچکتر از فاراد هم هستند مثل: میکروفاراد ، نانوفاراد ، پیکوفاراد که معمولا روی بدنه خازن ها نوشته می شود، البتّه بستگی به نوع خازن، نوشته ها هم فرق میکند.

دوره آشنایی با انواع خازن

 

دوره آشنایی با خازن ها و کاربردهای آن ها

خازن ها دارای انواع مختلفی هستند.

  • خازنهای سرامیکی : 

خازن سرامیکی (Ceramic capacitor) معمولترین خازن غیر الکترولیتی است کهدی الکتریک بکار رفته در آن از جنس سرامیک است. ثابت دی الکتریک سرامیک بالا است، برای همین میتوانیم خازن هایی یا ظرفیت زیاددر اندازه کوچک داشته باشیم، در نتیجه ولتاژ کار آنها بالا خواهد بود. ظرفیت خازنهای سرامیکی معمولا بین ۵ پیکو فاراد تا ۱ میکرو فاراد است.این نوع خازن به صورت دیسکی (عدسی) و استوانه‌ای تولید می‌شود و فرکانس کار خازنهای سرامیکی بالای ۱۰۰ مگاهرتز است. عیب بزرگی که  این خازنها دارند وابسته بودن ظرفیت آنها به دمای محیط است. از این خازن در مدارهای الکترونیکی ، مانند مدارهای مخابراتی و رادیویی استفاده می‌شود.

  • خازنهای ورقه‌ای :

در خازنهای ورقه‌ای از کاغذ و مواد پلاستیکی، قابلیت انعطاف پذیری آنها، برای دی الکتریک استفاده می‌شود.

  • خازنهای میکا : 

در این نوع خازن از ورقه‌های نازک میکا در بین صفحات خازن (ورقه‌های فلزی – آلومینیوم) استفاده می‌شود و مجموعه در یک محفظه قرار داده می‌شوند تا از اثر رطوبت جلوگیری شود. ظرفیت خازنهای میکا تقریبا بین ۰٫۰۱ تا ۱ میکرو فاراد است. از ویژگیهای اصلی و مهم این خازنها می‌توان داشتن ولتاژ کار بالا ، عمر طولانی و کاربرد در مدارات فرکانس بالا را نام برد.

  • خازنهای الکترولیتی : 

این نوع خازنها معمولاً در گستره میکرو فاراد هستند. خازنهای الکترولیتی همان خازنهای ثابت هستند، اما اندازه و ظرفیتشان از خازنهای ثابت بزرگتر است. نام دیگر این خازنها، شیمیایی است؛به این علت که دی ‌الکتریک این خازنها را به نوعی مواد شیمیایی آغشته می‌کنند که در عمل، حالت یک کاتالیزور را دارا می‌باشند و باعث بالا رفتن ظرفیت خازن می‌شوند. برخلاف خازنهای عدسی، این خازنها دارای قطب یا پایه مثبت و منفی می‌باشند.روی بدنه خازن کنار پایه منفی ، علامت –  نوشته شده است. مقدار واقعی ظرفیت و ولتاژ قابل تحمل آنها نیز روی بدنه درج شده است .

اگر علاقه مند به شرکت در دوره های آموزش الکترونیک هستید میتوانید با مشاهده دوره ها به انتخاب خود ثبت نام کنید یا به شماره ها تماس بگیرید . 

علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات میتوانند با شماره های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند.

تلفن تماس : 09191080287--------------------02166568284

آدرس : تهران –میدان انقلاب به سمت آزادی -  جمالزاده شمالی- تقاطع نصرت-ساختمان98-واحد3