آموزش تعمیرات هارد دیسک

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2 1402/11/28 ثبت نام کنید

امروزه استفاده از کامپیوترها در همه بخش‌های زندگی بشر ضروری و موردنیاز است و بیشتر کارها توسط کامپیوترها انجام می‌شود که استفاده از رایانه‌ها برای انجام کارها باعث سرعت و دقت در انجام و ارائه نتیجه شده‌است. خود کامپیوترها که دقتی این چنینی دارند حاصل سخت افزار و نرم افزار های زیادی است تا بتوان ماشینی را در اختیار داشت که بتواند بدون خستگی و بدون اشتباه یا حداقل با کمترین خطا کارها را پیش ببرد.

 

ضرورت یادگیری تعمیرات هارد دیسک کامپیوتر

همان طور که گفته شد کامپیوترها از قطعات و به عبارتی از ماژول‌های نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده که با در کنار هم قرار گرفتن و یکپارچه‌سازی می‌تواند به صورت هدفمند به کار خود ادامه داده و نتیجه را در اختیار قرار دهد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر، مرکز ذخیره‌ی اطلاعات یعنی هارد دیسک (hard disk) است که با گذروندان دوره آموزشی به راحتی می‌توانیم بخش‌های مختلف هارد دیسک را تعمیر کنیم.

 

انواع دوره‌های آموزش تعمیر هارد دیسک

ساختار کلی هارد به سه قسمت اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام وظیفه‌ی مهمی را بر عهده دارند و اگر هر کدام از این بخش‌ها دچار خرابی شده باشد یا مشکلی برایش پیش بیاید نتیجه این است که هارد از کار خواهد افتاد. البته در برخی موارد خرابی هارد قابل تعمیر بوده و می‌توان به راحتی مشکل هارد را برطرف کرد و دوباره از آن استفاده کرد ولی در خیلی از موارد نیز نمی‌توان هارد را تعمیر کرد و اگر بکاپ از اطلاعات خود نداشته باشید ممکن است اطلاعات شما در خطر از دست رفتن باشد.

بخش الکترونیکی هارد

این بخش همان بخش قابل مشاهده هارد است، منظور همان برد الکترونیکی که شما در زمان اتصال به کامپیوتر سوکت‌های برق و دیتا را به آن متصل می‌کنید. وظیفه برد یا بخش الکترونیکی که شامل یک برد الکترونیکی است، مدیریت بخش‌های مختلف هارد از جمله هد و موتور گرداننده‌ی دیسک است ، همچنین بر روی برد تراشه‌های پردازنده و درایورهای سخت افزاری نصب بوده که وظیفه‌های مختلفی را بر عهده دارند. برای افزایش سرعت تبادل اطلاعات بین هارد یا کامپیوتر در بخش الکترونیکی نیازمند یک رم مانند رم کامپیوتر است که یک یا چند تراشه آی سی از نوع رم نیز بر روی این برد الکترونیکی نصب شده و برای همین، وجود رم باعث سرعت تبادل اطلاعات می‌شود.

آموزش تعمیرات هارد دیسک

به غیر از قطعات اصلی که عمدتاً تراشه‌های کامپیوتری پردازنده یا حافظه‌های موقت هستند، تعدادی قطعات الکترونیکی وجود دارند که وظایف روشن نگه داشتن و مدیریت ولتاژ و در کل فعال بودن برد را بر عهده دارند که می‌توان از این قطعات به خازن‌ها، دیودها و مقاومت‌ها یا رگولاتورها اشاره کرد که اگر شما دوره‌های آموزش الکترونیک را گذرانده باشید کارایی هرکدام از قطعات الکترونیکی نام برده را می‌دانید.

برخی از مشکلات کاربران که در آموزش تعمیرات هارد دیسک اعلام می‌شود: خرابی بخش الکترونیکی هارد یعنی بورد هارد به راحتی قابل برطرف سازی و تعمیر است و حتی اگر هم خود بورد تعمیر نشد به راحتی می‌توان بورد نو جایگزین کرد و بنابراین خرابی بخش الکترونیکی از مشکلات قابل حل در هاردیسک‌ها است. نوسانات برقی که توسط پاور معیوب در کامپیوتر اتفاق می‌افتد، ظربه خوردن یا خرابی یکی از قطعات در روی بورد از جمله مشکلاتی است که برای بخش الکترونیکی هارد پیش می‌آید. در این دوره با آموزش تعمیر بورد هارد بیشتر آشنا می شویم.

بخش مکانیکی هارد

این بخش شامل اجزاء متحرک است به این معنی که ماژول‌های بخش مکانیکی در هارد دیسک به صورت متحرک عمل کرده و می‌توان گفت از آسیب پذیرترین بخش‌ها هم بخش مکانیکی است، زیرا در حین حرکت هارد دیسک یا حتی ضربه، اولین بخشی که دچار مشکل می‌شود بخش مکانیکی است. این بخش شامل موتور اسپیندر است که وظیفه‌ی این موتور به گردش درآوردن دیسک سخت بوده و نوع موتور اسپبندر استپ (step) به معنای پله‌ای است که این نوع موتورها این اجازه را می‌دهند تا این که یک درایور الکترونیکی کنترل دقیقی را روی موتور از جمله سرعت و تعداد گردش‌های موتور داشته باشد و از آن جایی که کنترل سرعت گردش موتور و نتیجه گردش دیسک سخت در هارد کامپیوتر مهم است از نوع موتور پله‌ای استفاده شده‌است. سوختن این موتور از جمله رایج‌ترین خرابی‌ها در بخش مکانیکی است و در این صورت باید موتور اسپیندر تعویض شود، زیرا تعمیر نمی‌شود.

آموزش تعمیر هارد کامپیوتر
 

بخش مغناطیسی هارد

همان طور که در بخش قبلی گفته شد هد یکی از اجزای بخش مغناطیسی است، دقت کنید که کار هد نوشتن اطلاعات بر روی دیسک و همچنین خواندن اطلاعات از روی دیسک است. تمامی اطلاعاتی که در هاردهای مکانیکی (به غبر از ssdها) که در کامپیوترها استفاده می‌شوند در دیسک سخت ذخیره می‌شوند که این دیسک شباهت بسیار زیادی به دیسک های dvd دارد که شما استفاده می‌کنید ولی با تفاوت اصلی که اطلاعات در دیسک سخت به صورت مغناطیسی ذخیره می‌شود. همان طور که قبلا هم اشاره شد، هد نیز وظیفه‌ی خواندن و نوشتن اطلاعات را بر روی دیسک دارد و خود هد نیز با استفاده از سیستم مغناطیسی و با سرعت بسیار بالابی حرکت می‌کند.

دوره های دیگر ایران تعمیرات: آموزش تعمیرات کامپیوتر

 

سرفصل‌های دوره آموزش تعمیرات هارد دیسک

 

 • شناخت و آشنایی با محیط clean room (کلین روم)
 • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد اس اس دی (ssd)
 • شناخت به همراه آموزش تعمیرات برد هارد
 • شناخت به همراه آشنایی با مارک‌های مختلف در بازار: هارد سامسونگ، مکستور، سیگیت، وسترن دیجیتال و ...
 • شناخت به همراه آموزش بازیابی اطلاعات در هارد
 • شناخت به همراه آموزش تعویض هد
 • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد لپ تاپ
 • و ده ها نکته و آموزش دیگر
 • همچنین در این آموزشگاه آموزش تعمیر هارد پاسپورتی و آموزش تعمیر هارد سرور نیز انجام می‌شود.

اگر بخواهیم به صورت کامل به مسائل مربوط به آموزش تعمیر هارد دیسک بپردازیم فقط برای هر بخش که معرفی شد مقاله‌ای مجزا و کامل نیاز است و  نمی‌توان همه اطلاعات را در یک مقاله گنجاند. فقط باید بگوییم اگر شما هم علاقمند به یادگیری جهت تعمیرات هارد هستید. می‌توانید با ثبت‌نام در دوره‌های آموزش تعمیرات هارد به یک متخصص در زمینه تعمیرات هارد تبدیل شوید.همچنین می توانید برای تخصص در تعمیر قطعات دیگر از جمله کارت گرافیک دوره آموزش تعمیر کارت گرافیک را دنبال کنید.

 

ویژگی‌های کلاس آموزش تعمیر هارد دیسک ایران تعمیرات

کلاس‌های آموزشی ایران تعمیرات برای کارآموزان شهرستانی امکان اسکان چند روزه را فراهم می کند. پس اگر از شهرهای دیگر تمایل به شرکت در دوره آموزش تعمیرات گوشی موبایل دارید می‌توانید با خیال راحت در کلاس‌های ایران تعمیرات شرکت کنید.

 • ارائه مدرک بعد از پایان دوره آموزش تعمیر هارد دیسک
 • کامل‌ترین سرفصل‌های آموزشی 
 • دارای پشتیبانی کامل و قدرتمند
 • قدیمی‌ترین مرکز آموزش تعمیر هارد دیسک

 

قیمت دوره آموزش تعمیرات هارد دیسک کامپیوتر

برای اطلاع از قیمت دقیق دوره‌ها و همچنین دریافت تخفیف‌های ویژه با همکاران ما تماس بگیرید. علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات هارد دیسک میتوانند با شماره های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند.

تلفن تماس : 09191080287--------------------02166568284

آدرستهران –میدان انقلاب به سمت آزادی -  جمالزاده شمالی- تقاطع نصرت-ساختمان98-واحد3