آموزش تعمیرات هارد دیسک

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2 1399/09/22 ثبت نام کنید

آموزش تخصصی تعمیر هارد دیسک

امروزه استفاده از کامپیوترها در همه بخش‌های زندگی بشر ضروری و موردنیاز است و بیشتر کارها توسط کامپیوترها انجام می‌شود که استفاده از رایانه‌ها برای انجام کارها باعث سرعت و دقت در انجام و ارائه نتیجه شده‌است. خود کامپیوترها که دقتی این چنینی دارند حاصل سخت افزار و نرم افزار های زیادی است تا بتوان ماشینی را در اختیار داشت که بتواند بدون خستگی و بدون اشتباه یا حداقل با کمترین خطا کارها را پیش ببرد.
همان طور که گفته شد کامپیوترها از قطعات و به عبارتی از ماژول‌های نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده که با در کنار هم قرار گرفتن و یکپارچه‌سازی می‌تواند به صورت هدفمند به کار خود ادامه داده و نتیجه را در اختیار قرار دهد. در ادامه می‌خواهیم در مورد یکی از مهم‌ترین بخش‌های دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر و مرکز ذخیره‌ی اطلاعات یعنی هارد دیسک (hard disk) صحبت کنیم.

در اینجا در ابتدا می‌خواهیم به صورت دسته بندی ساختار داخلی هارد را برای شما توضیح دهیم. ساختار کلی هارد به سه  قسمت اصلی تقسیم می‌شود که هر کدام وظیفه‌ی مهمی را بر عهده دارند و اگر هر کدام از این بخش‌ها دچار خرابی شده باشد یا مشکلی برایش پیش بیاید نتیجه این است که هارد از کار خواهد افتاد. البته در برخی موارد خرابی هارد قابل تعمیر بوده و می‌توان به راحتی مشکل هارد را برطرف کرد و دوباره از آن استفاده کرد ولی در خیلی از موارد نیز نمی‌توان هارد را تعمیر کرد و اگر بکاپ از اطلاعات خود نداشته باشید ممکن است اطلاعات شما در خطر از دست رفتن باشد.

بخش الکترونیکی هارد

این بخش همان بخش قابل مشاهده هارد است، منظور همان برد الکترونیکی که شما در زمان اتصال به کامپیوتر سوکت‌های برق و دیتا را به آن متصل می‌کنید. وظیفه برد یا بخش الکترونیکی که شامل یک برد الکترونیکی است، مدیریت بخش‌های مختلف هارد از جمله هد و موتور گرداننده‌ی دیسک است ، همچنین بر روی برد تراشه‌های پردازنده و درایورهای سخت افزاری نصب بوده که وظیفه‌های مختلفی را بر عهده دارند. برای افزایش سرعت تبادل اطلاعات بین هارد یا کامپیوتر در بخش الکترونیکی نیازمند یک رم مانند رم کامپیوتر است که یک یا چند تراشه آی سی از نوع رم نیز بر روی این برد الکترونیکی نصب شده و برای همین، وجود رم باعث سرعت تبادل اطلاعات می‌شود.

آموزش تعمیرات هارد دیسک

به غیر از قطعات اصلی که عمدتاً تراشه‌های کامپیوتری پردازنده یا حافظه‌های موقت هستند، تعدادی قطعات الکترونیکی وجود دارند که وظایف روشن نگه داشتن و مدیریت ولتاژ و در کل فعال بودن برد را بر عهده دارند که می‌توان از این قطعات به خازن‌ها، دیودها و مقاومت‌ها یا رگولاتورها اشاره کرد که اگر شما دوره‌های آموزش الکترونیک را گذرانده باشید کارایی هرکدام از قطعات الکترونیکی نام برده را می‌دانید.

برخی از مشکلات کاربران که در آموزش تعمیرات هارد دیسک اعلام می‌شود :

خرابی بخش الکترونیکی هارد یعنی بورد هارد به راحتی قابل برطرف سازی و تعمیر است و حتی اگر هم خود بورد تعمیر نشد به راحتی می‌توان بورد نو جایگزین کرد و بنابراین خرابی بخش الکترونیکی از مشکلات قابل حل در هاردیسک‌ها است. نوسانات برقی که توسط پاور معیوب در کامپیوتر اتفاق می‌افتد، ظربه خوردن یا خرابی یکی از قطعات در روی بورد از جمله مشکلاتی است که برای بخش الکترونیکی هارد پیش می‌آید.

در این دوره با آموزش تعمیر بورد هارد بیشتر آشنا می شویم

بخش مکانیکی

این بخش شامل اجزاء متحرک است به این معنی که ماژول‌های بخش مکانیکی در هارد دیسک به صورت متحرک عمل کرده و می‌توان گفت از آسیب پذیرترین بخش‌ها هم بخش مکانیکی است، زیرا در حین حرکت هارد دیسک یا حتی ضربه، اولین بخشی که دچار مشکل می‌شود بخش مکانیکی است. این بخش شامل موتور اسپیندر است که وظیفه‌ی این موتور به گردش درآوردن دیسک سخت بوده و نوع موتور اسپبندر استپ (step) به معنای پله‌ای است که این نوع موتورها این اجازه را می‌دهند تا این که یک درایور الکترونیکی کنترل دقیقی را روی موتور از جمله سرعت و تعداد گردش‌های موتور داشته باشد و از آن جایی که کنترل سرعت گردش موتور و نتیجه گردش دیسک سخت در هارد کامپیوتر مهم است از نوع موتور پله‌ای استفاده شده‌است. سوختن این موتور از جمله رایج‌ترین خرابی‌ها در بخش مکانیکی است و در این صورت باید موتور اسپیندر تعویض شود، زیرا تعمیر نمی‌شود.

اموزش تعمیر هارد دیسک
 

  بخش مغناطیسی

همان طور که در بخش قبلی گفته شد هد یکی از اجزای بخش مغناطیسی است، دقت کنید که کار هد نوشتن اطلاعات بر روی دیسک و همچنین خواندن اطلاعات از روی دیسک است. تمامی اطلاعاتی که در هاردهای مکانیکی (به غبر از ssdها) که در کامپیوترها استفاده می‌شوند در دیسک سخت ذخیره می‌شوند که این دیسک شباهت بسیار زیادی به دیسک های dvd دارد که شما استفاده می‌کنید ولی با تفاوت اصلی که اطلاعات در دیسک سخت به صورت مغناطیسی ذخیره می‌شود. همان طور که قبلا هم اشاره شد، هد نیز وظیفه‌ی خواندن و نوشتن اطلاعات را بر روی دیسک دارد و خود هد نیز با استفاده از سیستم مغناطیسی و با سرعت بسیار بالابی حرکت می‌کند.

شایع ترین خرابی های هارد کامپیوتر 

آموزش تخصصی رفع بدسکتور هارد

این مشکل وجود یک نوع بهم ریختگی در ساختار مجازی هارد است که باعث کند شدن، پاک شدن و خراب شدن خود به خود اطلاعات، داغ شدن هارد در زمان کار کردن و حتی عدم کپی شدن و تبادل اطلاعات در هارد می‌شود. از آن جایی که بدسکتور نرم‌افزاری به دلیل اتفاقات نرم‌افزاری برای هارد پیش می‌آید. در 90 درصد موارد با استفاده از ابزارهای مخصوص قابل برطرف سازی است. ابزارهای نرم‌افزاری برای از بین بردن بدسکتور وجود دارد که هارد را اسکن کرده و تمامی بهم ریختگی‌ها را کاملاً مرتب می‌کند و جدول بندی مجازی هارد را (سکتورها) مرتب می‌کند و در نتیجه هارد می‌تواند به درستی کار کند.

دیتکت (شناخته نشدن) هارد توسط کامپیوتر

در خیلی از موارد شما هارد را به کامپیوتر وصل می‌کنید ولی متوجه می‌شوید که کامپیوتر هارد را نمی‌شناسد. این مشکل الزاماً دلیل بر خرابی هارد نیست و برخی مواقع ممکن است که درایو هاست آنلوکیتد شده باشد و در این صورت ویندوز قادر به شناسایی درایو نبود و کاربر فکر می‌کند که هارد شناخته نشده‌است. برای اطمبنان از این که آیا هارد شناخته نمی‌شود یا فقط درایو هارد، می‌توانید در حین این که هارد وصل است به آدرس زیر بروید :
My computer : device manager
اگر نام هارد جدید را مشاهده کردید در این صورت هارد سالم بوده و فقط همان‌طور که گفته شد درایو آن شناخته نمی‌شود که برای بازگرداندن درایو راه‌های بسیاری وجود دارد.
ولی در برخی موارد هم هست که مشکل درایو نیست و کلا هارد شناخته نمی‌شود یا دچار حالتی به نام پارتیشن صفر شده که این موارد مشکل‌های نرم افزاری و سخت افزاری متعددی می‌تواند داشته باشد.

شنیده شدن صدای ضربه از داخل هارد در زمانی که روشن است

در مورد دیگر کاربر هارد را به کامپیوتر متصل می‌کند و حتی در برخی موارد درایو نیز بالا می‌آید ولی عملا نه می‌توان درایو  را باز کرد و نه این که اطلاعاتی را در هارد قرار داد و از آن برداشت و فقط صدای تق مانند به صورت مکرر تکرار می‌شود.
دلیل اصلی این مشکل خرابی هد در هارد است که معمولاً بر اثر ضربه برای هارد پیش می‌آید و تنها راه تعمیر این است که هارد را باید در اتاق تمیز (Clean room) باز کرده و در صورت امکان هد را آزاد کرد یا در صورت خرابی کامل، هد آن را تعویض کرد.

سرفصل های دوره آموزش تعمیرات هارد دیسک:

  • شناخت و آشنایی با محیط clean room (کلین روم)
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد اس اس دی (ssd)
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات برد هارد
  • شناخت به همراه آشنایی با مارک‌های مختلف در بازار: هارد سامسونگ، مکستور، سیگیت، وسترن دیجیتال و ...
  • شناخت به همراه آموزش بازیابی اطلاعات در هارد
  • شناخت به همراه آموزش تعویض هد
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد لپ تاپ
  • و ده ها نکته و آموزش دیگر
  • همچنین در این آموزشگاه آموزش تعمیر هارد پاسپورتی و آموزش تعمیر هارد سرور نیز انجام می‌شود.

آموزشگاه تعمیرات هارد دیسک

اگر بخواهیم به صورت کامل به مسائل مربوط به آموزش تعمیر هارد دیسک بپردازیم فقط برای هر بخش که معرفی شد مقاله‌ای مجزا و کامل نیاز است و  نمی‌توان همه اطلاعات را در یک مقاله گنجاند. فقط باید بگوییم اگر شما هم علاقمند به یادگیری جهت تعمیرات هارد هستید. می‌توانید با ثبت‌نام در دوره‌های آموزش تعمیرات هارد به یک متخصص در زمینه تعمیرات هارد تبدیل شوید.همچنین می توانید برای تخصص در تعمیر قطعات دیگر از جمله کارت گرافیک دوره  آموزش تعمیر کارت گرافیک  را دنبال کنید.

علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات میتوانند با شماره های زیر جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل فرمایند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند.

تلفن تماس : 09191080287--------------------02166568284

آدرس : تهران-میدان انقلاب بسمت میدان آزادی-بعد از جمالزاده-خ والعصر-کوچه درفش شرقی-پلاک1
02166922379-----02166935921