آموزش تعمیر ماینر

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2 هفته 4 تماس بگیرید 1300/05/02 ثبت نام کنید

ماینینگ و استخراج ارز دیجیتال

در ابتدای این مقاله میخواهیم بگوییم که ماینینگ چیست و کلاً استخراج ارز دیجیتال چه معنایی دارد و چگونه است و پس از آن آشنایی مختصری را برای عزیزان نسبت به دستگاه های استخراج ارز دیجیتال , انت ماینر (antminer) یا بطور اختصار ماینر را داشته باشیم و سپس نکاتی را در مورد خرید یک دستگاه مناسب چه مواردی را باید در نظر بگیریم که بهره وری بهتری داشته باشیم و در پایان در مورد آموزش تعمیرات ماینر و مختصری از مباحث آموزشی در دوره آموزش تعمیرات دستگاه بیت ماینر را خدمتتان مطرح میکنیم.
کلیت استخراج ارز دیجیتال و ماینینگ
ماین در لغت به معنی معدن و ماینینگ یعنی استخراج از معدن و در اصطلاح دیجیتالی استخراج ارزهای دیجیتال مختلف و در 

اس آنها بیت کوین را ماینینگ میگویند.قبل از اینکه توضیح بیشتری در مورد ماینینگ بدهم میخواهم مختصری در مورد اینکه اصلاً بیت کوین و یا کلاً ارزهای دیجیتال از کجا میآیند خدمتتان توضیح دهم.میدانیم که هر کشوری واحد پول مختص به خود را دارد که هرگاه دولت و بانک مرکزی در آن کشور صلاح ببینند اقدام به چاپ اسکناس کاغذی جهت ایجاد نقدینگی در بازار میکنند.
اما ارزهای دیجیتال و از جمله آنها بیت کوین اینگونه نیستند و همچون شبکه ای همتا عمل مینمایند یعنی همه استفاده کنندگان بیت کوین و استخراج کنندگان آن بخشی از یک نظام را تشکیل میدهند چراکه بیت کوین تحت نظارت هیچ دولت و یا سیستمی قرار ندارد , ماینر ها بوسیله تجهیزات سخت افزاری خاص اقدام به حل یک سری معادلات بسیار بسیار پیچیده ریاضی مینمایند که تعداد معلومی بیت کوین استخراج شود.
هرچه تعداد کاربران و تعداد دستگاه های ماینینگ در شبکه بیشتر شود امنیت آن بالاتر میرود و این یعنی اینکه بین تعداد کاربران و امنیت شبکه ارتباط مستقیم وجود  دارد و درجه سختی معادلات بنا به سرعت حل شدن آن تعیین میشود.وقتی صحبت از ماین , ماینر و ماینینگ میشود ناخودآگاه به یاد کار در معدن و معدن کاری و معدن طلا می افتیم .به مجموعه دستگاه مختص کار ماینینگ و کسیکه این دستگاه را خریده کلاً ماینر میگویند و ما باید بدانیم که کلاً بیست و یک میلیون عدد بیت کوین قابل تولید و استحصال است.در ابتدای کار, کار ماینینگ با کامپیوترهای خانگی و لپ تاپ ها هم امکان پذیر بود اما هرچه گذشت و هرچه تعداد کاربران بیشتر شد معادلات سخت تر شد و نیاز به پردازنده های قویتری دیده شد.
پس ابتدا از کارتهای گرافیک قوی برای ماینینگ استفاده شد , اما پس از اندکی داغ کردن و صدای زیاد کارتهای گرافیک باعث شد تا مدارات و حتی دستگاه های جدیدی برای استخراج ارز دیجیتال طراحی شود که شامل مسلماً یک منبع تغذیه یا همان پاور آمپر بالا و بعد تعدادی هشبورد و یک کنترل برد.

ماین کردن کدام است و استخراج ارز دیجیتال چیست؟

باید بدانیم که ماینینگ یک پروسه رقابتی است و شبکه بطور خودکار بر اساس سرعت و قدرت پردازنده ماینینگ را بطور هوشمند کم و یا زیاد  میکند.

هش چیست؟

رشته های بسیار بسیار طولانی از اعداد و ارقام  که باعث اضافه شدن یک گروه از تراکنشها به شبکه میشوند و هر کدام از کامپیوتر ها و بطور کلی پروسسور ها که بتوانند درست حدس بزنند پروسه اثبات را به انجام  رسانیده اند و پاداش خود که همان بیت کوین معروف میباشد را دریافت خواهند کرد.استخراج و ماینینگ بخشی است که از سیستم شبکه جهانی جدا ناپذیر است و نتیجه ای که دارد این است که سیستم کلی پایدار میماند و نیز جاستیسمنت که همان عدالت است نیز در آن رعایت میشود بدین معنی که هر چه شما پردازنده های قویتری داشته باشید و در واقع سرمایه بیشتری گذاشته باشید برداشت بیشتری نیز خواهید داشت.

معرفی ASIC  ها 

در ابتدا باید گفت که ساتوشی ناکاموتو وقتیکه بیت کوین را اختراع کرد به شکلی شبکه را طراحی کرد که بتوان حتی با کامپیوتر های معمولی و عادی هم ماینینگ .را انجام دهند اما همانطورکه گفتیم هرچه تعداد کاربران بیشتر شد معادلات پیچیده تر شد و دیگر با رایانه های عادی منفعت مالی زیادی نداشت و از کارتهای گرافیک حرفه ای برای تحلیلها استفاده شد و در نهایت آی سی ها یا مدارات مجتمع خاص با نام اسیکها ASIC ها طراحی شدند برای این کار .
Asicها چیپهای هستند که بصورت تخصصی صرفاً برای ماینینگ با همان تعریفی که در ابتدای مقاله عرض کردیم طراحی شده اند و کاربرد دیگری ندارند.امروزه  روز فقط ماینینگ توسط asic ها انجام میشود.بسیار مهم است که شما قبل از خرید یک دستگاه ماینر برای خودتان هدف گذاری کنید یعنی اینکه ببینید سرمایه اولیه تان برای این کار چقدر است؟
برخی فقط یک دستگاه را میتوانند خرید کنند و داشته باشند برخی چند دستگاه و بعضی دیگر شاید چندصد دستگاه که به آن یک فارم یا مزرعه استخراج بیت کوین میگویند.
این را باید بدانیم که انتخاب یک سخت افزار مناسب برای به ثمر نشستن هرچه سریعتر و با هزینه متعادلتر خیلی میتواند کمک کند.این دستگاه های استخراج ارز دیجیتال یا ماینر تا جایی فراگیر شده اند که سایتهای معروفی همچون آمازون هم به ارائه و فروش این دستگاه ها میپردازند.
برای خرید یک دستگاه مناسب ماینر چند مورد را باید در نظر داشت.از آن جمله میزان هش دستگاه اما این میزان هش هرچه بیشتر باشد میزان استخراج بیت کوین در ثانیه به همان نسبت بیشتر خواهد بود.مسئله بعدی قیمت و هزینه ای است که باید برای خرید دستگاه پرداخت شود که این بسیار مهم است باید دید تا چه اندازه به نسبت هزینه کرد به صرفه است البته بدون داشتن سخت افزار هم میتوان این کار را انجام داد و این به استخراج ابری یا کلود ماینینگ cloud mining مشهور است.آموزش تعمیرات ماینر
وقتی صحبت از ماینینگ میشود بسیار انسان رغبت به این کار پیدا میکند چون انسان ذاتاً تنبل است و دوست دارد کار نکند و مایحتاجش را بدست بیاورد و این بهترین فرصت برای همینکار است پول را بگذار و به نت وصل شود خود دستگاه کار خودش را از طریق پاور و کنترل برد و هشبرد انجام میدهد و شما فقط پول را دریافت میکنی اما باید به برخی نکات بسیار مهم و ضروری نگاهی دوباره و عاقلانه انداخت.
از جمله این نکته ها هزینه مصرف برق برای استخراج هر واحد بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگر است خصوصاً الان که قرار شده با هزینه برق صادراتی هزینه برق محاسبه شود و دیگر استفاده از برق خانگی و یا صنعتی برای این کار ممنوع است.
پس باید بدانیم کجا برق مصرفی ارزانتر است پس در آن کشور این کار به صرفه تر است مثلاً در سال گذشته میلادی در ونزوئلا ارزانترین برق مصرفی جهان را داشته ایم پس در آنجا این کار به صرفه است و در کشوری همچون کره جنوبی که گرانترین کشور جهان از نظر قیمت برق است این کار صرفه  ندارد.
از همه این صحبتها که بگذریم استفاده از دستگاه های بیت ماینر در ایران بسیار مرسوم شده یعنی واقعاً باور کردنی نیست تا جایکه مرکز ما با حدود سی تکنیسین که کار تعمیرات را انجام میدهند برای تعمیرات ماینر و رساندن ماینر بدست مشتری ها کم آوردند ودیدند که نمیتوان این حجم از کار را پاسخگو بود. کم کم افرادیکه دستگاه های ماینر خود را برای تعمیرات میآوردند به ما مراجعه کردند و درخواست دوره آموزش تعمیرات ماینر را دادند این عزیزان اکثراً شهرستانی بودند و میگفتند اگر ما تعمیرات ماینر را بتوانیم انجام دهیم بسیار در وقت ما صرفه جویی میشود .

آموزش تعمیر ماینر

 دوره آموزش تعمیرات ماینر 

در دوره آموزش تعمیرات ماینر ابتدا با الکترونیک اس ام دی مربوطه آشنا میشوید یعنی اینکه قطعات دیپ و اس ام دی از جمله خازن , مقاومت , دیود , ترانزیستور , سلف , ترانسفورماتور,آی سی و...را خواهید شناخت و آنها را روی بردهای الکترونیک از یکدیگر تمییز خواهید داد.
-در این موقعیت آموزش تعمیرات پاور ماینر را خواهید آموخت .باید توجه داشت که پاور ماینر با پاور کامپیوتر سیار متفاوت است و تعمیرات آن دارای قلق هایی است که تا نخوری ندانی!
پاورانت ماینر در زمره پاورهای آمپر بالا میباشد , پاور هایی که دارای تعداد زیادی ماسفت هستند که هر کدام تا 150 آمپر جریان میکشند شاید باور نکنید ولی این پاورها دیپ یستند بلکه اس ام دی smd  هستند .
در بسیاری از این پاورها از آنجا که مدام در حال کار کردن میباشند و شبانه روزی هستند فن ماینر خراب میشود .گاهی اوقات این فن های ماینر که فن های خاصی هستند و به فن های دور بالا معروفند ممکن است درست شوند و نیاز به تعویض نداشته باشند ولی این را باید بدانیم که فن انت ماینر شاید به نظر بسیار ساده بیاید ولی نقش بسیار بسیار مهمی ایفا میکند و آن همان خنک کردن برد است چه برد پاور انت ماینر و یا کنترل برد و یا هشبرد انت ماینر.آموزش تعمیرات انت ماینر
لازم به ذکر است این فن ممکن است بر روی پاور ماینر و برای خنک کردن آن باشد و یا بر روی خود دستگاه انت ماینر(antminer) که بردهای کنترل و هشبورد را خنک کند که بتوانند بازدهی بیشتری داشته باشند و رندمان کار را بالا ببرند چراکه در دستگاه انت ماینر اعم از پاور انت ماینر و یا هشبورد و کنترل بورد آن گرما , رطوبت و نوسانات برق عوامل اصلی خرابی هستند .
در آموزش تعمیرات پاور انت ماینر بیشتر خروجی نمیسوزد و ایرادات  بر روی  پل دیود و ماسفت های راه انداز خواهد بود که تمامی اینها در دوره آموزش تعمیرات پاور انت ماینر(antminer) خدمت عزیزان توضیح کاملاً عملی داده میشود.
-سپس تعمیرات بردهای پاور و سوئیچینگ این دستگاه ها را خواهید آموخت این بخش مهمترین بخش تعمیرات دستگاه های بیت ماینر است چراکه بیش از هشتاد درصد خرابی ها بر روی دستگاه های ماینر به علت خرابی پاورهای آمپربالای آن میباشد این پاورها از 1600وات روی دستگاه های  m3شروع میشود همچون پاور بیت مین  APW7 و تا 2500 وات بر روی دستگاه های ماینر ایبنگ E10 ,E9وجود دارد.تعویض فن خنک کننده بر روی ان دستگاه ها مبحث مهمی را تشکیل میدهد .چراکه اینها فن دور بالا دارند و از آنجا که این دستگاه ها بیست و چهارساعته فعالند خیلی زود این فن های خنک کننده آسیب میبیند و باید تعویض گردند.
-بخش بعدی که در آموزش مورد توجه قرار میگیرد تعمیرات برد کنترل است.کنترل بورد بخشی است که تنظیم برق رسانی به هشبوردها و کنترل تغذیه را بر عهده دارد.
-قسمت بعدی که در آموزش تعمیرات ماینر وجود دارد تعمیرات هشبورد است.هشبردها که از تعداد زیادی آی سی اسیکس Asics ic تشکیل شده است نیز از بخشهایی است که مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت و معماری برد آن توضیح داده خواهد شد.این دوره آموزش تعمیرات بیت ماینر سخت افزاری میباشد.
لازم به توضیح است که از آنجا که در این مرکز تعمیرات ماینر انواع مختلف آن بصورت کاملاً تخصصی انجام میپذیرد عزیزانی که تعمیرات دارند نیز میتوانند دستگاه های ماینر خود را اعم از ام 3 M3  ,واتس ماینر m3x  , whatsminer m3x ,  اس 9 S9 , اس 9 جی s9j  , اس 11 S11  , چیتا ماینر اف1 F1 Cheetah miner , ای 9 E9 ,ای 10 E10  , انت ماینر تی 17 antminer T17 , دراگون مینت تی 1 Dragonmint T1 , z11 , A9Zmaster , Zeon 180 k , Z9mini  , 
در ماینرها درصد درست شدن پاور نسبت به هشبرد و کنترل برد بسیار بیشتر است.عزیزان و علاقمندان به شرکت در دوره آموزش تعمیرات ماینر میتوانند فرم ثبت نام را پر کنند تا همکاران ما در دپارتمان آموزش در اسرع وقت با ایشان تماس بگیرند و یا با شماره های 09191080287---------------02166904202 تماس بگیرید.
آدرس:تهران, میدان انقلاب به سمت آزادی , بعد از جمالزاده شمالی, خ والعصر , کوچه درفش شرقی, پلاک یک