ای سی یو (ecu) ماشین چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

ای سی یو (ecu) ماشین چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

در این نوشته قصد داریم شما را با یک قطعه ی حیاتی در ماشین های انژکتوری که امروزه تولید می شوند آشنا کنیم. ابتدا به معرفی  ecu می پردازیم و دلیل ساخت این قطعه را شرح می دهیم. سپس در بخش های بعدی، انواع  ecu ماشین ها را معرفی می کنیم و روش کار  ecu در ماشین را توضیح می دهیم. در پایان نیز دو خرابی شایع که ممکن است در این قطعه به وجود آید را نام می بریم، خرابی هایی که اگر از  ecu ماشین بخوبی نگهداری کنید هرگز پیش نخواهند آمد.

این قطعه که بخشی از کامپیوتر یا خودرو است به دلیل جذابیتی که دارد افراد زیادی را به سوی خود می کشاند و همه مشتاق به اموزش ان هستند. اگر به گونه ای دیگر این موضوع را بازگو کنیم انسان ها به دنبال این بوده اند تا همین که یک موضوع جدید پدید می اید در ان  تک باشند و هر فردی ارزو دارد که نسبت به بقیه سرتر باشد و هر روز با وجود یک موضوع جدید سعی دارد هر چه سریعتر نسبت به بقیه تخصص لازم را دریافت نماید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

  Ecu ماشین چه کاری انجام می دهد؟

در ماشین ها اصولا  ecu کار تزریق سوخت را انجام می دهد. در حقیقت به جهت اینکه سوخت به مرحله ی اشتعال برسد نیاز به ای سی یو احساس می شود. البته نباید به اشتباه گمان کنید که همیشه وضع به این منوال بوده است. در گذشته چنین نبود.  Ecu  باعث می شود تا یک همزمانی شروع به کار بین سیستم احتراق و انژکتور ایجاد شود. این پروسه سابقا به نحو مکانیکی صورت می گرفت اما حالا وضع به گونه ای دیگر شده است. موتور احتراق ماشین برای زنده ماندن و قدرت داشتن نیازمند سوخت است. برای نگهداشتن عملکرد موتور، باید سوخت مورد نیاز برای تولید قدرت به وجود آید. پس کنترل سوخت کار اصلی  ecu ماشین می باشد.

 Ecu ماشین چیست؟

انواع ای سی یو

هرچه علم پیشرفت می کند در وسایل الکترونیکی  نیز تحولاتی به وقوع می پیوندد که باعث بهبود کارکرد آن دستگاه می شود.
آیا تابحال شنیده اید که ماشینی که با آن سفر می کنید کامپیوتر داشته باشد؟ بله واقعیت دارد. اما کامپیوتری که از آن صحبت می کنیم داخل کابین ماشین قرار ندارد، بلکه درون کاپوت ماشین است (در مورد همه ی ماشین ها صدق نمی کند).  ecu همان کامپیوتر ماشین است. اما  ecu با کامپیوتر های خانگی تفاوت دارد.  ecu تعدادی ورودی  (input) دارد که در جاهای مختلف و متفاوت ماشین نصب شده اند و خروجی هایی  (output) هم داراست. لازم است بدانید که ecu مخفف کلمه ی  Electronic Control Unit می باشد.
اما از وقتی نیاز به ساخت ecu ماشین حس شد که ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسید که جهت کاهش آلودگی و کمتر شدن آلاینده های ناشی از دود خودرو ها باید تمهیداتی اندیشیده شود. پس ایالات متحده به شرکت های اتومبیل سازی دستور داد تا برای کاهش آلاینده ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست، کنترل کننده ی الکترونیکی را درون ماشین بسازند. این پروژه با نام هوای پاک شناخته می شد.

کامپیوتر ماشین چیست؟

در این بخش هدف ما این است که به شما درکی درست از  ecu یا کامپیوتر ماشین بدهیم.  Ecu قطعه ای می باشد که در ماشین های انژکتوری پیدا می شود. کامپیوتر ماشین دارای  cpu  و نیز حافظه هست. همانطور که اشاره شد ورودی های ecu  به نقاط مختلفی درون ماشین وصل شده و این قطعه کوچک اما حیاتی وظیفه ی حفظ و کنترل ماشین را به عهده دارد. پس تا اینجا می دانیم که  ecu سنسور های مختلفی را درون خودرو کنترل می کند، سنسور ها و حسگر هایی که در بیشتر اتومبیل های انژکتوری یافت می شود مانند سنسور اکسیژن که بر روی مسیر اگزوز قرار گرفته است، یا سنسور مپ که فشار وارد شده به ماشین را در شرایط جوی مختلف بررسی می کند. همچنین می توان از سنسور دور موتور، سنسور اینرسی، سنسور موقعیت دریچه گاز، سنسور دما و سنسور های دیگر نام برد.
Ecu باید کار های مهمی را انجام دهد. مثلا وقتی ماشین شما به یک مشکل فنی برخورد کرده است  ecu با علامت زرد رنگی به شما هشدار می دهد. وظیفه ی مهم دیگر   ecu کنترل سوخت می باشد.

انواع  ecu ماشین

در هر ماشینی بسته به قدرت و قیمت و توان و خلاصه عوامل دیگر،  ecu  های مختلفی موجود است. در حال حاضر  ecu ساژم، زیمنس، بوش،  S2000،  J34 و ای سی یو های بسیار زیاد دیگری در بازار خودروها و در خودرو ها موجود است. برای مثال  ecu بوش در پژو  206،  پژو پارس و زانتیا مورد استفاده است.

پیشرفته ترین ای سی یو ها

ساختار پيچيده خودروهای امروزی و کامپیوترها استفاده از عناصر هوشمند مانند پردازنده های سريع و دقيق الكترونيكی، سنسورها و عملگرهاي الكتريكی، کار تعمير و خدمات پس از فروش را براي افرادی که در حیطه کامپیوتر سازی و خودرو سازی کار می کنند دچار تحولی جدی می کند؛ به گونه ای که ديگر نمي توان بدون وجود دستگاه عيب ياب چنين خودروها و کامپیوترهایی را تعمير و عيب يابی کرد.

روش کار  ecu  ماشین

جهت اینکه  ecu ماشین به درستی انجام وظیفه کند بایستی  information بخش های مختلف ماشین را به دست آورد و این کار به وسیله ی سنسور های مختلف و متنوعی که درون ماشین ها هست انجام می پذیرد. در بخش های قبلی به اختصار به معرفی برخی از این سنسور ها پرداختیم و در این بخش سنسور ها را صرفا معرفی کرده و به موارد دیگری می پردازیم.
سنسور دمای آب  (cts)، سنسور دمای هوا  (ats)، سنسور اکسیژن  (lnd) ، سنسور گاز  (tps)، سنسور ترمز، سنسور سانروف و ... .
علاوه بر این  ecu نسبت بین سوخت ماشین و هوا را کنترل می کند.  ecu در حقیقت میزان سوخت تزریقی به سیلندر ها را تعیین می کند. شاید بپرسید این کار چه فایده ای دارد؟ درجواب باید گفت فایده ی این کار بهینه کردن موتور و مصرف سوخت کمتر می باشد.

نقش  ecu در سرعت ماشین

Ecu یا کامپیوتر ماشین در سرعت ماشین نیز تاثیر بسزایی دارد. قبلا گفته بودیم که  ecu میزان تزریق سوخت را کنترل می کند. این کار مستقیما به افزایش سرعت ماشین منجر می شود، پس  ecu قطعه ای حیاتی در ماشین های انژکتوری امروزی است. البته نقش  ecu در سرعت ماشین نقشی یگانه نیست و هندلینگ ماشین هم در سرعت ماشین تاثیر قابل توجهی دارد.

 Ecu ماشین در کدام قسمت قرار دارد؟

شاید برایتان سوال شده باشد که  ecu یا کامپیوتر ماشین (که می توان از این قطعه به عنوان مغز متفکر خودرو نام برد) در کجای ماشین قرار می گیرد. براستی  ecu در کدام قسمت ماشین قرار دارد؟ محل قرار گیری  ecu ثابت و مشخص نیست. در برخی از ماشین ها  ecu در زیر داشبورد جای می گیرد، در برخی ماشین های دیگر در کاپوت (همانطور که ابتدای مقاله گفتیم)، و در بعضی ماشین ها نیز کنار موتور قرار دارد. برای مثال  ecu پژو  206 در کنار موتور قرار دارد. شما می توانید با مطالعه ی دفترچه ی اتومبیل خود و یا از طریق جستجو در سایت شرکت خودروسازی ای که ماشین شما را تولید کرده، با محل قرار گیری  ecu در ماشین خود آشنا شوید.

خرابی ای سی یو و نگهداری از آن

ای سی یو نیز مانند تمام قطعات الکترونیکی ساخته ی دست بشر گاهی دچار خرابی می شود و کارکرد عادی خود را از دست می دهد و موجب ایراد جزیی یا کلی در ماشین می شود. بنابراین بایستی با خرابی های احتمالی کامپیوتر ماشین آشنا شوید.
اصولا خرابی های  ecu می تواند دو نوع باشد : خرابی های نرم افزاری و خرابی های سخت افزاری.
خرابی های نرم افزاری  ecu تقریبا بالای 85 درصد خرابی های این دستگاه را شامل می شود 5 درصد باقی که درصد کمی است مربوط به خرابی های سخت افزاری می شود. لازم به ذکر است که خرابی های نرم افزاری  ecu با دستگاه های ای سی یو پروگرامر قابل تعمیراند.
اما راه هایی نیز برای نگهداری از  ecu ماشین و جلوگیری از خرابی آن و حتی تعمیر آن بعد از خرابی وجود دارد که البته یکی از این راه ها آب زدن به  ecu است. هنگامی که پشت  ecu را باز می کنید می بینید که برای جلوگیری از نفوذ آب به لایه های اصلی آن قسمت فیبر آن با یک لایه که بی شباهت به موم نیست پوشیده شده است. اما این کافی نیست و باز هم ممکن است ای سی یو خیس شود. پس اکیدا باید مراقب باشید که آب به آن برخورد نکند. همچنین هنگامی که ماشین روشن است نبایستی کابل باتری را قطع کنید.با ارتقا و رشد کیفیت کار در بخش آموزش تعمیرات ای سی یو می توان به خوبی حس کرد که کاراموزان به چه شکلی کارشان را یاد گرفته اند.

آموزش ریست کردن ای سی یو خودرو

آموزش نصب نرم افزاری پرو گرامر و معرفی نرم افزار و انواع آن  و همچنین معرفی انواع آداپتور نیز قسمتی از مبحث آموزش تعمیرات ای سی یو ها می باشدو قسمتی دیگر از آموزش تعمیرات ای سی یو ها می توان اشاره کرد به قرار دادن انواع آی سی برروی آداپتور و آموزش برنامه ریزی از طریق سیستم  و همچنین آموزش تبدیل و فلش نمودن ای سی یو ها.

همچنین تشخیص سلامت از طریق آمپر کشی  و معرفی انواع پایه های مثبت و منفی  در ای سی یو ها و شروع کار بر روی سخت افزار همچنین شناسایی آی سی رگو لاتور  و تعریف رگوله سازی نیز قسمتی از آموزش تعمیرات ای سی یو ها می باشد همچنین دلایل خرابی در رگولاتور و تست ولتی از پایه های آی سی تست ولتی از خازن های تانتالیم مجاور رگولاتور نیز آموزش تعمیرات ای سی یو ها را شامل می شود.

آموزش ریست کردی ای سی یو ها و آموزش ریست در سیستم های غیر مالتی پلکس  و شناخت انواع روش های غلط ریست و دلائل به کار گیری انواع پوشش بر روی سیستم های پی سی بی و همچنین بررسی انواع مشکلات نرم افزاری در انواع ای سی یو .

عزیزان و علاقمندان به شرکت در این دوره میتوانند با شماره های02166904202-------09191080287 تماس بگیرند و یا فرم پیش ثبت نام بالای صفحه را پر کنند تا همکاران ما در واحد آموزش با ایشان در اسرع وقت تماس بگیرند.