تعمیر هارد گوشی

تعمیر هارد گوشی

همه ما امروزه از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنیم، گوشی‌های امروزی با آن‌چه که در گذشته بوده تفاوت‌های بسیاری کرده و ما شاهد کامل‌ترین گوشی‌ها در این دوران هستیم که با قابلیت اتصال به اینترنت اجازه داده‌اند تا تقریباً همه کارهای مورد نیاز خود را انجام داده و تمام انتظارات ما را برطرف کرده‌اند.

به عنوان مثال گوشی‌های موبایل چند سال پیش دارای آی سی‌های کوچکی برای نگهداری و اجرای فریم ویر یا همان سیستم عامل خود بوده‌اند که با اتصال یک مموری کارت می‌توانستیم برخی فایل‌هایی مانند فیلم و عکس را در آن‌ها ذخیره کنیم و این در حالی است که موبایل‌های امروزی دارای هارد از نوع SSD هستند که در ادامه بعد از توضیحاتی از هارد موبایل به مشکلات و خرابی و همچنین تعمیرات آن خواهیم پرداخت.

تعمیرات موبایل سامسونگ

اگر از نظر لغوی بخواهیم بررسی کنیم کلاً عبارت هارد برای گوشی موبایل یک اشتباه است. چرا ؟

شاید از خود می‌پرسید که چرا تعمیرکاران حرفه‌ای موبایل نیز از عبارت هارد گوشی استفاده می‌کنند ! مثلاً در مورد برخی از مشکلات گفته می‌شود که هارد گوشی شما خراب شده و باید تعویض شود پس اگر عبارت هارد در مورد حافظه‌ی بلند مدت گوشی اشتباه است چرا که این نام و عبارت حتی توسط تعمیرکاران و حتی حرفه‌ای‌ها به کار می‌رود. در ادامه به این مباحث خواهیم پرداخت.


چگونه تعمیرکار موبایل شویم؟


در ابتدا بهتر است بدانید که معنی عبارت هارد یعنی سخت و این عبارت از زمان هارد درایو کامپیوترها رواج پیدا کرد و متاسفانه در ایران به اشتباه به همه نوع حافظه گفته می‌شود. باید بدانید هارد درایو به این دلیل به هارد کامپیوتر اطلاق می‌شود که ساختار هارد کامپیوتر را یک دیسک سخت تشکیل می‌دهد که اطلاعات توسط هد یا هدها روی این دیسک یا دیسک‌های سخت ذخیره یا خوانده می‌شود و بنابر میزان حافظه‌ای که برای هارد دیسک کامپیوتر در نظر گرفته می‌شود یا همان حافظه‌ی کلی هارد تعداد این دیسک‌های سخت و هدها هم متغیر است. دیسک سخت کامپیوتر در هنگام کار به گردش در می‌آید و هد هم با حرکت‌های نوسانی شروع به خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی این دیسک‌ها می‌کند. پس با این حساب می‌توان فهمید که داخل هارد کامپیوتر قطعات متحرک وجود دارد و باز  هم اشاره می‌کنیم که عبارت هارد به دلیل دیسک سخت که در داخل حافظه‌ی بلند مدت کامپیوتر وجود دارد به آن اطلاق می‌شود. با این مباحث می‌دانید که در داخل گوشی‌های موبایل خبری از این نوع قطعات متحرک نیست پس نمی‌توان عبارت هارد را برای گوشی‌ها به کار برد و این یک اشتباه است.

پس به حافظه ی گوشی باید چه گفت ؟

گوشی‌های امروزی بسیار شبیه به کامپیوتر عمل کرده و برای کار کردن به سه اصل مهم در قطعات یعنی یک پردازنده، یک حافظه برای ذخیره‌ی اطلاعات که ساختار این حافظه مانند فلش مموری بوده که واژه‌ی صحیح آن حافظه‌ی فلش است و رم نیاز دارد.

در حافظه‌ی فلش (همان هارد) سیستم عامل نصب می‌شود و همچنین برنامه‌های کاربردی. پردازنده که وظیفه‌ی پردازش اطلاعات را بر عهده دارد و همان CPU است و رم هم به عنوان حافظه‌ی کوتاه مدت بوده و به مانند رم کامپیوتر عمل می‌کند و هر چقدر رم یک گوشی موبایل فضای بیشتری داشته باشد سرعت اجرایی برنامه‌ها در گوشی نیز بالاتر خواهد بود.

از آن‌جایی که حافظه‌های فلش مموری از نوع SSD است، حافظه‌ی گوشی موبایل هم همچین چیزی است و موبایل‌ها دارای حافظه‌ی فلش از نوع SSD هستند که به اشتباه مردم آن را هارد گوشی می‌نامند که اگر گفته شود حافظه‌ی فلش گوشی، صحیح‌تر می‌باشد.

تعمیرات موبایل در تهران

همان‌طور که در بالا گفته شد حافظه‌ی بلند مدت در گوشی‌های موبایل حافظه‌ای است که سیستم عامل بر روی آن نصب می‌شود و حتی به صورت پیش فرض نیز هر برنامه‌ای که شما بر روی گوشی‌تان نصب کنید در این حافظه داخلی نصب خواهد شد، هرگاه این حافظهی فلش (همان هارد گوشی) دچار ایراد شود کارکرد گوشی به کل دچار اشکال شدید خواهد شد و حتی گوشی موبایل یا خاموش شده یا بوت نمی‌شود (بالا نمی آید).

در چنین مواقعی گاه با برخی از ترفندها و راه حل‌هایی که در تعمیرات وجود دارد می‌توان مشکل را برطرف کرد ولی در برخی از موارد نیز باید حتما تراشه‌ی حافظه تعویض شود که تعویض تراشه نیز تا 60 درصد امکان این را دارد که گوشی مجددا راه‌اندازی شده و به مانند روز اول کار کند ولی در 40 درصد اوقات مشکل برطرف نمی‌شود و گوشی به کل خاموش خواهد شد.

البته در صورتی که حافظه‌ی فلش گوشی موبایل نیز کلاً سوخته باشد گوشی نیز خاموش می‌شود و در بسیاری از مراجعات مشتریان  که گوشی آن‌ها خاموش بوده بعد از بررسی مشخص شده که حافظه‌ی فلش گوشی (همان هارد) ایراد داشته و با تعویض هارد یا ترمیم مجددا دستگاه راه‌اندازی و قابل استفاده شده‌است.

یکی از دلایل مهم در خرابی حافظه‌ی فلش و همان هارد گوشی این است که افراد و کاربران می‌خواهند خود و با تکیه بر آموزش‌هایی که در بستر وب وجود دارند گوشی خود را فلش کنند خصوصا افرادی که هیچ مطالعه و سر رشته‌ای هم در تعمیرات گوشی ندارند، خصوصا این‌که حتی در نرم افزار هم سر رشته‌ای ندارند و نتیجه این که در زمان بروز خطا و با قطع کردن یکباره ارتباط گوشی موبایل و رایانه در زمان فلش خورد باعث سوختن هارد گوشی می‌شوند که این بدترین کاری است که کاربران با گوشی‌های خود می‌کنند.

اگر گوشی شما نیاز به تعویض سیستم عامل دارد و نیاز دارد که فلش شود بهتر است که رفع مشکل و تعویض فلش را به تعمیرکاران حرفه‌ای بسپارید تا به درستی و اصولی گوشی شما فلش شود.

آموزشگاه ایران تعمیرات یکی از مراکز قوی در زمینه آموزش تعمیرات موبایل است که تمامی کارهای نرم افزاری و سخت افزاری را در کمترین زمان و بالاترین کیفیت برای شما عزیزان انجام می‌دهد.

تلفن تماس : ۰21-66933237