آموزش تعمیرات کامپیوتر مخصوص کسانی است که می خواهند در بازار کار کامپیوتر به عنوان یک تعمیرکار خوب فعالیت داشته باشند.در دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر شما یاد می گیرید که به چه صورت یک کامپیوتر معمولی را عیب یابی کرده و همچنین از چه ابزارهایی برای عیب یابی دقیق تر استفاده باید کرد. در زیر به برخی از سرفصل های این دوره اشاره شده است

آموزش تعمیرات کامپیوتر | اموزش تعمیر کامپیوتر

آموزش تعمیر کامپیوتر

 • آشنایی با سیستم کلی یک کامپیوتر و اجزای تشکیل دهنده اصلی
 • آشنایی با معماری کامپیوتر
 • آشنایی با تک تک اجزای کامپیوتر مانند مادر برد – کارت گرافیک – رم – CPU – هارد – منبع تغذیه(پاور)
 • آشنایی با اجزای فرعی مانند فن های تهویه ی CPU – وروش های برطرف سازی عیوب آن ها
 • تشریح کامل مادر برد وآشنایی با اجزاء اصلی تشکیل دهنده مادر برد و ارتباط آن ها با یک دیگر
 • بررسی عیوب هر یک از قطعات مادر برد و آشنایی با عیوب مختلف در مادر برد – آشنایی با عیوب ایجاد شده توسط هریک از قطعات  – آموزش روش های برطرف سازی عوب
 •  تشریح هارد و آشنایی با اجزا هارد و عیوب هارد و روش های برطرف سازی آن ها
 • آشنایی با منبع تغذیه ( پاور) – تشریح خرابی های پاور و روش های برطرف سازی آن ها
 • آشنایی با اجزاء جانبی مانند DVD رایتر ویاDVDROM – کارت های افزودنی و روش های تشخیص عیبب هریک به همراه آموزش روش های برطرف سازی عیوب
 • آموزش اتصال صحیح قطعات کامپیوتر به یک دیگر وم اسمبل کردن سیستم
 • آموزش نصب ویندوز و درایورها و راه اندازی نهایی سیستم.

آموزش تعمیرات کامپیوتر
امروزه استفاده از کامپیوتر یکی از نیازهای ضروری برای بخش های مختلف جامعه می باشد که از دوران مدرسه گرفته تا دورانی که یک فرد در آزمایشگاه و یا دانشگاه مشغول به کار است شامل میشود. البته چیزی که امروزه در مورد کامپیوترها مطرح است این موضوع است که در گذشته چنین  نبوده و بسیاری از کارها به صورت دستی انجام میشده که شاید در گذشته به دلیل عدم گستردگی که امروزه وجود دارد  مشکلی نبوده ولی امروزه دیگر نمی توان به روش های سنتی کارهای خود را انجام داد، خصوصاً در زمینه مهندسی و علوم دیگر.


تمامی افرادی که از کامپیوترها برای کارهای خود استفاده میکنند نیازمند پشتیبانی فنی خواهند بود زیرا شاید کابران و مهندسین استفاده کننده بسیار حرفه ای کامپیوتر به عنوان مثال طراح معمار حرفه ای باشند که با نرم افزارهای مخصوص به طراحی و ایجاد پروژه مشغول هستند ولی الزاماً یک تعمیرکار کامپیوتر نبوده و در صورتی که کامپیوترشان دچار مشکل فنی در هر بخش چه سخت افزاری و یا نرم افزاری شود کارشان به اختلال خواهد افتاد.


همان طور که گفته شد تمام کارهای امروزی با استفاده کامپیوترها انجام میشود و برای همین تقریبا هر شرکت و سازمانی نیازمند پشتیبان فنی در زمینه هایی چون نرم افزار و سخت افزار است تا در صورت بروز مشکل یتواند ایراد را بطرف نماید.
چرا باید تعمیرات کامپیوتر را یاد بگیرید ؟
خیلی از افراد که به الکترونیک و کامپیوتر علاقمند هستند به این سوال فکر میکنند که با تمام علاقه ای که دارند آیا فقط همین علاقمند بودن به این علوم برای یادگیری کافی است؟


خب پاسخ این سوال خیر است یعنی فقط و فقط به خاطر علاقه نیست که شما باید تعمیرات کامپیوتر را یاد بگیرید زیرا یادگیری عیب یابی و تعمیرات کامپیوتر یکی از نیازهای زمان امروز است و علاوه بر تمام این ها کسی که به تعمیرات کامپیوتر تسلط دارد به راحتی میتواند در بازار کار مشغول به کار شده و در آمده ای خوبی را کسب کند که امروزه هم بازار بسیار داغی را دارد و بسیاری از افراد هم به همین دلیل به  یادگیری تعمیرات کامپیوتر می پردازند. زیرا داشتن شغل خوب و پردرآمد  امروزه یه یک مهم بدل شده و البته از اول هم بوده  است که با صنعتی شدن افراد متخصص در علوم رایانه و الکترونیک به وضعیت های بسیار خوبی خواهند رسید.


در ادامه با معماری کامپیوتر و اصلی ترین  بخش ها آشنا خواهید شد.

 

 • آموزش تعمیرات مادربرد کامپیوتر (Motherboard)

هرکسی که با کامپیوتر سروکار دارد قطعاً نام مادربرد را شنیده است ولی شاید نداند که کاربرد اصلی مادر برد چیست که ما در اینجا به صورت کوتاه توضیح خواهیم داد.
همان طور که از نامش پیداست برد اصلی و به عبارتی برد مادر در کامپیوتر است که تمامی اجزاء از جمله هارد ، رم ، کارت گرافیک  (video card) ،CPU و …. قطعات به آن متصل می شوند  و این مادر برد است که با ایجاد یک بستر مناسب سخت افزاری به صورت یک پارچه کامپیوتر را اجرا کرده و به قطعات معنی می بخشد زیرا به عنوان مثال رم  و یا کارت  گرافیک کارایی نخواهد داشت.خود مادربرد دارای اجزای مختلفی است که از اصلی ترین بخش های ماردبرد میتوان به مدار پاور یا همان مدار تغذیه – اتصالات اسلاتهای رم و CPU ، ورودی کارت گرافیک  ، ورودی پورتهای USB و بخش  پاور (power) و ریستارت اشاره کرد که در زمان خرابی مادربرد نیز بنابر نوع خرابی هرکدام از این بخش ها مورد عیب یابی  قرار می گیرند.

 

 • آموزش تعمیرات هارددیسک کامپیوتر

این بخش درواقع حافظه ی بلند مدت در کامپیوتر می باشد که تمامی اطلاعاتی که شما روزانه از منابع مختلف تهیه کرده و در کامپیوتر خود قرار می دهید در واقه در هارد دیسک ذخیره میشود.حتی خود سیستم عاملی که نصب میکنید ( ویندوز) نیز در هارد ذخیره میشود که خرابی هارد باعث از کار افتادن کلی کامپیوتر خواهد شد، هارد از نظر ماهیت ساختاری بسیار حساس که این حساسیت در حین کار بیشتر میشود به عبارتی نباید در زمانی که کامپیوتر روشن است و هارد مشغول کار می باشد کامپیوتر را حرکت دهید حتی لپ تاپ زیرا حرکت باعث اختلال در کارکرد هارد و خرابی زودهنگام آن می شود.( البته این شامل هاردهای SSD نیست )

 

 • آموزش تعمیرات رم کامپیوتر ( حافظه RAM )

شاید شنیده باشید که میگویند هرچقدر حافظه ی رم کامپیوتر شما بیشتر بوده باشد نتیجه سرعت کارکرد کامپیوتر نیز بیشتر است، زیرا کامپیوتر در حین کار اطلاعات را ابتدا در رم قرار میدهد زیرا وقتی اطلاعات توسط CPU فراخوانی میشوند هارد سرعت لازم را ندارد تا بتواند با سرعت بالایی اطلاعات را در اختیار CPU قرار دهد وبه همین دلیل رم میتواند اطلاعات را با بالاترنی سرعت و به عبارتی با سرعت مورد  نیاز CPU در اختیار پردازنده قرار دهد و به همین دلیل طراحی کامپیوتر به گونه ای است که در ابتدا اطلاعات در رم بارگذاری میشوند و سپس CPU این اطلاعات را میخواند و به اجرا درمی آورد. به همین دلیل هرچه مقدار فضای حافظه ی رم  بیشتر بوده باشد اطلاعات بیشتری می تواند در رم بارگذاری شده و نیتجه سرعت اجرای کامپیوتر بیشتر خواهد شد که البته سرعت CPU  نیز از دیگر عامل های افزایش سرعت در رایانه خواهد بود.
خرابی رم از شایع ترین خرابی ها در کامپیوتر ها می باشد. یکی از اصلی ترین علایم خرابی رم و یا بخش مربوط  به رم به این گونه است که شما کامپیوتر را روشن  می کنید و صدای بوق ممتد شنیده میشود و کامپیوتر بالا نمی آید ( بوت نمی شود ) و نوع دیگر آن که کامپیوتر روشن می کنید و کامپیوتر بالا می آید ولی بعد از مدتی که زمان آن متفاوت است با صفحه آبی (blue page) مواجه می شوید و کامپیوتر ریستارت می شود و این روند ادامه دارد.( البته  خرابی هارد دیسک و همینطور خرابی و بروز مشکل در چیپ شمالی از دیگر دلایل مهم در ایجاد صفحه آبی است ) که با تعویض رم در برخی از کامپیوتر ها مشکل برطرف می شود و اگر شما هم با این حالت مواجه دید و رمها را تعویض  کردید و مشاهده کردید که مشکل برطرف شده پس نیتجه این که رم ها دچار مشکل شده است، ولی اگر مشکل برطرف نشد همان طور که در بالا اشاره شد باید بخش های دیگر مانند هارد دیسک و چیپ شمالی و درایورهای اطراف رم و حتی اسلات های رم باید مورد بررسی و عیب یابی قرار بگیرد.


آموزش تعمیرات کامپیوتر

اگر بخواهیم در مورد مشکلات کامپیوترها صحبت کنیم نه تنها این مقاله بلکه مقالات بیشماری لازم است. شما باید خودتان وارد این دنیای بی انتهای کامپیوتر شوید و با  انواع مسائل درگیر شوید که البته هرچقدر بیشتر به کار و عیب یابی کامپیوتر مشغول بوده باشید مهارتتان افزایش پیدا کرده و در تعمیرات کامپیوتر حرفه ای تر خواهید شد.
از آن جایی که کامپیوتر نیازمند یک اصول و پایه  علمی می باشد  باید ابتدا به صورت استاندارد دوره های آموزش تعمیرات کامپیوتر را  بگذرانید تا به صورت کامل با  معماری کامپیوتر آشنا شده و بتوانید در صورت لزوم به درستی و با ابزارهایی که در این دوره ی آموزشی معرفی میشود به عیب یابی کامپیوتر مشغول شوید.
آموزش تعمیرات کامپیوتر یکی از دوره های محبوب و پر طرفداردر میان دوره های آموزشی در مجتمع فنی ملی پایتخت می باشد که امروزه بازار کار بزرگی را شامل می شود. می توانید جهت اطلاعات بیشتر در باره ی دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
02188959107----------------09191080287 و یا فرم پیش ثبت نام زیر را پر کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند.