آموزش تعمیرات هارد دیسک

مدت دوره ظرفیت شهریه (به ریال) مهلت ثبت نام (تا تاریخ) ثبت نام
2 1397/01/26 ثبت نام کنید

آموزش تخصصی تعمیر هارد دیسک

امروزه استفاده از کامپیوترها در همه بخش های زندگی بشر ضروری و مورد  نیاز است و بیشترکار ها توسط کامپیوتر ها انجام می شود که استفاده از رایانه ها برای انجام کارها باعث سرعت و دقت در انجام و ارائه نتیجه شده است. خود کامپیوترها که دقتی این چنینی دارند حاصل سخت افزار و نرم افزار های زیادی است تا بتوان ماشینی را در اختیار داشت که بتواند بدون خستگی و بدون اشتباه و یا حداقل با کمترین خطا کارها را پیش ببرد.
خب همان طور که گفته شد کامپیوتر ها از قطعات و به عبارتی از ماژول های نرم افزاری و سخت افزاری تشکیل شده است که با در کنارهم قرار گرفتن و یکپارچه سازی می تواند به صورت هدفمند به کار خود ادامه داده و نتیجه را در اختیار قرار دهد. در ادامه میخواهیم در مورد یکی از مهمترین بخش های دوره آموزش تعمیرات کامپیوتر و مرکز ذخیره ی اطلاعات یعنی هارد دیسک (hard disk) صحبت کنیم.

در اینجا در ابتدا میخواهیم به صورت دسته بندی ساختار داخلی هارد را برای شما توضیح دهیم. ساختار کلی هارد به سه  قسمت اصلی تقسیم میشود که هرکدام وظیفه ی مهمی را بر عهده دارند و اگر هرکدام از این بخش ها دچار خرابی شده باشد و یا مشکلی برایش پیش بیاید نتیجه این است که هارد از کار خواهد افتاد.البته در برخی موارد خرابی هارد قابل تعمیر بوده و میتوان به راحتی مشکل هارد را برطرف کرد و دوباره از آن استفاده کرد ولی در خیلی از موارد نیز نمی توان هارد را تعمیر کرد و اگر بکاپ از اطلاعات خود نداشته باشید ممکن است اطلاعات شما در خطر از دست رفتن باشد.

در این دوره با آموزش بازیابی اطلاعات هارد نیز آشنا میشوید.

بخش الکترونیکی هارد

این بخش همان بخش قابل مشاهده هارد است منظور همان برد الکترونیکی که شما در زمان اتصال یه کامپیوتر سوکت های برق و دیتا را به آن متصل میکنید. وظیفه برد و یا بخش الکترونیکی که شامل یک برد الکترونیکی می باشد ، مدیریت بخش های مختلف هارد از جمله هد و موتور گرداننده ی دیسک است ، همچنین بر روی برد تراشه های پردازنده و درایور های سخت افزاری نصب بوده که وظیفه های مختلفی را بر عهده دارند. برای افزایش سرعت تبادل اطلاعات بین هارد و یا کامپیوتر در بخش الکترونیکی نیازمند یک رم مانند رم کامپیوتر است که یک یا چند تراشه آی سی از نوع رم نیز بر روی این  برد الکترونیکی نصب شده است و برای همین  وجود رم باعث سرعت تبادل اطلاعات می گردد.

آموزش تعمیرات هارد دیسک


به غیر از قطعات اصلی که عمدتاً تراشه های کامپیوتری پردازنده و یا  حافظه های موقت هستند تعدادی قطعات الکترونیکی وجود دارند که وظایف روشن  نگه داشتن  و مدیریت ولتاژ و در کل  فعال بودن برد را بر عهده دارند که میتوان از این قطعات به خازن ها ، دیود ها و مقاومت ها و یا  رگولاتور ها اشاره کرد که اگر شما دوره های آموزش الکترونیک را گذرانده  باشید کارایی هرکدام از قطعات الترونیکی نام برده را میدانید.


برخی از مشکلات کاربران که در آموزش تعمیرات هارد دیسک اعلام میشود :
خرابی بخش الکترونیکی هارد یعنی بورد هارد به راحتی قابل برطرف سازی و تعمیر می باشد و حتی اگر هم خود بورد تعمیر نشد به راحتی میتواند بورد نو جایگزین کرد و بنابراین خرابی بخش الکترونیکی از مشکلات قابل حل در هاردیسک ها می باشد. نوسانات برقی که توسط پاور معیوب در کامپیوتر اتفاق می افتد ، ظربه خوردن و یا خرابی یکی از قطعات در روی بورد از جمله مشکلاتی است که برای بخش الکترونیکی هارد پیش می آید.

در این دوره با آموزش تعمیر بورد هارد بیشتر آشنا میشویم

بخش مکانیکی

این بخش شامل اجزاء متحرک می باشد به این معنی که ماژول های بخش مکانیکی در هارد دیسک به صورت متحرک عمل کرده و می توان گفت از آسیب پذیرترین بخش ها هم بخش مکانیکی می باشد زیرا در حین حرکت هارد دیسک و یا حتی ضربه ، اولین بخشی که دچار مشکل می شود بخش مکانیکی است. این بخش شامل موتور اسپیندر است که وظیفه ی این موتور به گردش درآوردن دیسک سخت می باشد که نوع موتور اسپبندر استپ (step) به معنای پله ای می باشد که این نوع موتورها این اجازه را میدهند تا این که یک درایور الکترونیکی کنترل دقیقی را روی موتور از جمله سرعت و تعداد گردش های موتور داشته باشد و از آن جایی که کنترل سرعت گردش موتور و نتیجه گردش دیسک سخت در هارد کامپیوتر مهم می باشد از نوع موتور پله ای استفاده شده است. سوختن این موتور از جمله رایج ترین خرابی ها در بخش مکانیکی می باشد و در این صورت باید موتور اسپیندر تعویض گردد زیرا تعمیر نمی شود.

اموزش تعمیر هارد دیسک
 

 بخش مغناطیسی
همان طور که در بخش قبلی گفته شد هد یکی از اجزای  بخش مغناطیسی می باشد، دقت کنید که کار هد نوشتن اطلاعات بر روی دیسک و همچنین خواندن اطلاعات از روی دیسک می باشد. تمامی اطلاعاتی که در هارد های مکانیکی ( به غبر از ssd ها ) که در کامپیوترها استفاده می شوند در دیسک سخت ذخیره می گردند که این دیسک شباهت بسیار زیادی به دیسک های dvd دارد که شما استفاده میکنید ولی با تفاوت اصلی که اطلاعات در دیسک سخت به صورت مغناطیسی ذخیره میشود. همان طور که قبلا هم اشاره شد ، هد نیز وظیفه ی خواندن و نوشتن اطلاعات رو بر روی دیسک دارد و خود هد نیز با استفاده از سیستم مغناطیسی و با سرعت بسیار بالابی حرکت میکند.
 

در این دوره با آموزش جراحی نیز آشنا میشوید


خرابی و مشکلات مختلفی برای یک هارد دیسک پیش می آید که در اینجا به برخی از شایع  ترین خرابی های هارد کامپیوتر اشاره میکنیم :

آموزش تخصصی رفع بدسکتور هارد

این مشکل وجود یک نوع بهم ریختگی در ساختار مجازی هارد می باشد که باعث کند شدن ، پاک شدن و خراب شدن خود به خود اطلاعات ، داغ شدن هارد در زمان کار کردن و حتی عدم کپی شدن وتبادل اطلاعات در هارد میشود. از آن جایی که بدسکتور نرم  افزاری به دلیل اتفاقات نرم افزاری برای هارد پیش می آید در 90 درصد موارد با استفاده از ابزارهای مخصوص قابل برطرف سازی میباشد. ابزارهای نرم افزاری برای از بین  بردن بدسکتور وجود دارد که هارد را اسکن کرده و تمامی بهم ریختگی ها را  کاملاً  مرتب میکند و جدول بندی مجازی هارد را (  سکتورها ) مرتب میکند و در نتیجه هارد میتواند به درستی کار کند.

دیتکت ( شناخته نشدن ) هارد توسط کامپیوتر :

در خیلی از موارد شما  هارد را به کامپیوتر وصل می کنید ولی متوجه می شوید که کامپیوتر هارد را نمی شناسد. این مشکل الزاماً دلیل بر خرابی هارد نیست و برخی مواقع ممکن است که درایو هاست آنلوکیتد شده باشد و در این صورت ویندوز قادر به شناسایی درایو نبود و کاربر فکر میکند که هارد شناخته نشده.  برای اطمبنان از این که آیا هارد شناخته نمی شود و یا فقط درایو هارد می توانید در حین این که هارد وصل  است به آدرس زیر بروید :
My computer : device manager
اگر نام هارد جدید را مشاهده  کردید در این صورت هارد سالم بوده و فقط همان طور که گفته شد درایو آن شناخته نمی شود که برای بازگرداندن درایو راه های بسیاری وجود دارد.
ولی در برخی موارد هم هست که مشکل درایو نیست و کلا هارد شناخته نمی شود و یا دچار حالتی به نام پارتیشن صفر شده است که این موارد مشکل های نرم افزاری و سخت افزاری متعددی میتواند داشته باشد.

شنیده شدن صدای ضربه از داخل هارد در زمانی که روشن است :

در مورد دیگر کاربر هارد را به کامپیوتر متصل می کند و حتی در برخی موارد درایو نیز بالا می آید ولی عملا نه میتوان درایو  را باز کرد و نه این که اطلاعاتی را در هارد قرار داد و از آن برداشت و فقط صدای تق مانند به صورت مکرر تکرار می شود.
دلیل اصلی این مشکل خرابی هد در هارد می باشد که معمولاً نیز بر اثر ضربه برای هارد پیش می آید و تنها راه تعمیر این است که هارد باید در اتاق تمیز ( Clean room ) باز کرده و در صورت امکان هد را آزاد کرد و یا در صورت خرابی کامل ، هد آن را تعویض کرد.

سرفصلهای دوره آموزش تعمیرات هارد دیسک :

  • شناخت و آشنایی با محیط clean room (کلین روم)
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد اس اس دی (ssd)
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات برد هارد
  • شناخت به همراه آشنایی با مارک های مختلف در بازار : هارد سامسونگ ، مکستور ، سیگیت ، وسترن دیجیتال و ...
  • شناخت به همراه آموزش بازیابی اطلاعات در هارد
  • شناخت به همراه آموزش تعویض هد
  • شناخت به همراه آموزش تعمیرات هارد لپ تاپ
  • و ده ها نکته و آموزش دیگر

همچنین در این آموزشگاه آموزش تعمیر هارد پاسپورتی و آموزش تعمیر هارد سرور نیز انجام میشود.

آموزشگاه تعمیرات هارد دیسک

اگر بخواهیم به صورت کامل به مسائل مربوط به هارد بپردازیم فقط برای هر بخش که معرفی شد مقاله ای مجزا و کامل نیاز است و  نمیوان همه اطلاعات را در یک مقاله گنجاند. فقط باید بگوییم اگر شما هم علاقمند به یادگیری جهت تعمیرات هارد هستید. میتوانید با ثبت نام در دوره های آموزش تعمیرات هارد یه یک متخصص در زمینه تعمیرات  هارد تبدیل شوید.
جهت اطلاعات بیشتر در باره ی این دورره میتوانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.
تلفن تماس : 02188957923
و یا میتوانید فرم پیش ثبت نام زیر را پر کنید تا همکاران ما در دپارتمان آموزش ایران تعمیرات در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.