تفاوت بین رکتیفایر و اینورتر

جوشکاری با اینورتر

رکتی فایر خیلی پیرتر از اینورتر است بعد از دستگاه های جوش CO2  رکتی فایر به بازار آمد .دستگاهی بسیار قوی و کارآمد و گران  ولی همانطور که میدانید هیچ چیز و یا هیچ کس کامل و بدون نقص آفریده نشده است و هر چیز طبیعی یعنی آن چیزهایی که در طبیعت موجود بوده است و مخلوق طبیعت است و هر آنچه که مصنوعی دست بشر است در کنار کمال دارای کاستی هایی نیز میباشد.

اینجا نیز همین جریان برقرار است بدین معنی که دستگاه رکتی فایر سه ایراد بزرگ و قابل ذکر داردکه باعث شد دستگاهی بنام دستگاه جوش اینورتر فکر ساختش در ذهن ابزار سازان بوجود بیاید.

اولین مطلب سنگین بودن این دستگاه است بدین معنی که خود ما وقتی برای آموزش یک دستگاه رکتی فایر خریدیم تقریبا دو ساعت ونیم طول کشید تا چهار نفر قوی قامت این رکتیفایر را سه طبقه با هزارویک مصیبت بالا بیاورند.یعنی شاید چیزی گران سنگ تر از 350 کیلو گرم .خب این را بگذارید کنار یک دستگاه جوش اینورتر که حدود 5 تا 7 کیلوگرم وزن دارد و با دسته ای که دارد  یک نفر با قامت معمولی میتواند آن را ظرف مدت حداکثر 3 دقیقه از این سه طبقه بالا بیاورد.مورد دوم سه فاز بودن دستگاه رکتیفایر است معنای این جمله این است که این دستگاه بیشتر مصارف صنعتی و سنگین دارد و استفاده از آن در اسکلت های ساختمان ها و جوشکاری درون کارخانجات صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد و برای یک خال جوش ساده پایه صندلی در منزل به کار گیری رکتی فایر کاری بسیار عبث است و منطق میگوید که ازاینورتر 7 ،8 کیلویی استفاده کنیم .تا رکتیفایر 200-300  کیلویی .اما مطلب سوم از تفاوت های رکتی فایر و اینورتر گران بودن خیلی زیاد رکتی فایر نسبت به اینورتر است .

تفاوت بین دستگاه جوش رکتیفایر و اینورتر

یک دستگاه جوش اینورتر را به سادگی میتوان از بازار حتی با 250 هزار تومن هم تهیه کرد.دستگاهی که مصرف روزانه خانگی ما را میتواند بسادگی مرتفع سازد .اما دستگاه رکتی فایر مشابه  را با عددی چندین برابری نسبت به همین دستگاه جوش اینورتر میباید هزینه کرد .

در زیر بخشی از  مطالبی که در بالاساده و روان برای عزیزان مطرح شد کمی علمی تر برای محققین عزیز عنوان شده است.

اینورتر و رکتی فایر عملیات متفاوتی را در مدار الکترونیکی انجام میدهد.هر دو به عنوان مبدل های الکترونیکی عمل میکند.رکتی فایر  رگلاتور جریان را از جریان متناوب (AC) به جریان مستقیم (DC  )تغییر میدهد،در حالی که اینورتر DC  را به AC  تبدیل میکند.

انواع رکتیفایر

رکتی فایر قدرت را از منبع AC  (مانند یک منبع تغذیه )را میگیرد و آن را به DC  تبدیل میکند،معمولا ولتاژ پایین تر است.

دو نوع رکتی فایر داریم : نیم موج و موج کامل یک رگلاتور نیم موج اجازه می دهد تا برق تنها یک قطب مثبت  یا منفی عبور کند در حالی که در موج کامل به هر دو قطب منفی و مثبت عبور کند .قلب مدار رکتی فایر را دیود تشکیل میدهد چرا که آنها فقط در یک جهت،جریان میگیرند.در رکتی فایر نیم موج ممکن است یک یا دو دیود وجود داشته باشد ولی در رکتی فایر تمام موج به چهار دیود نیاز میباشد.

اینورتر

دستگاه جوش اینورتر ولتاژ پایین ولتاژDC  (مانند 9 یا 12 ولت) را به ولتاژ AC  بالا تبدیل میکند.برای مثال شما ممکنه از یک اینورتر برای استفاده از وسایل 120 ولت AC  از باتری 12 ولت خودرو خود استفاده کنید .تبدیل DC  به AC  پیچیده تر از AC  به  DC  است.دستگاه های جوش اینورتر(Inverter) دارای مدار پیچیده و گران قیمت به نسبت رکتیفایر(Rectifier) میباشد.

مجتمع فنی ملی پایتخت اولین و تخصصی ترین برگزار کننده ی دوره ی آموزش تعمیرات دستگاه جوش اینورتر و دوره ی آموزش تعمیرات رکتی فایر در ایران میباشد .

علاقه مندان به ثبت نام در دوره آموزش تعمیرات دستگاه جوش اینورتر میتوانند با شماره تلفن ها تماس بگیرند 02188959107ــــــــ09191080287 و یا فرم پیش ثبت نام را پر کنند تا همکاران ما در واحد آموزش با شما تماس بگیرند.