آموزش روش کار کردن با لوپ برای تعمیرکاران موبایل

امروزه تعمیرات دستگاه های الکترونیکی از شغل های بسیار مورد نیاز در جامعه بوده و از استقبال فراوانی برخوردار است زیرا وقتی یک دستگاه الکترونیکی دچار خرابی می شود خرید مجدد آن صرفه ی اقتصادی ندارد و برای همین بهترین راه تعمیرات مجدد آن می باشد. خصوصاً اگر دستگاه شما یک وسیله ی گران قیمت باشد مانند تلویزیون و یا یخچال . البته دستگاه هایی مانند تلفن های همراه و تبلت ها هم به دلیل پیشرفت هایی که دارند امروزه از گران ترین دستگاه ها هستند که در صورت خرابی تعمیرات و راه اندازی مجدد آن به صرفه تر از خرید است و این ها همه دلایل این موضوع است که مشاغل تعمیراتی بسیار مناسب است.

ابزارهای تعمیراتی و اصول تعمیرات

وقتی که شما تصمیم به تعمیرات می گیرید و به عبارتی میخواهید به یک تعمیرکار حرفه ای تبدیل شوید باید شاخه ی خود را مشخص کنید و در آن شاخه و  یا موضوع عمیق باشید که مثلاً میخواهید تعمیرکار حرفه ای تبلت و موبایل باشید و یا کامپیوتر و یا لپ تاپ و یا ...

بنابراین اولین قدم شما مشخص کردن خواسته ی خود است تا بتوانید برای خود روشن کنید که چه مسیری را خواهید رفت.این یک بخش و مبحث کوچک در مورد اصول  انتخاب شغل و روشن کردن راه شغلی خود خواهد بود در ادامه می رویم سراغ ابزراهای تعمیراتی.

تعمیرات خوب نیاز مند ابزارهای خوب هم هست و این موضوع واقعاً بسیار مهم است ، شما به هیچ عنوان نمی توانید از راه های غیر اصلی و یا ابزارهای بی ربط برای تعمیرات استفاده کنید که نتیجه نه تنها خوب نخواهد بود بلکه باعث می شود که شما ضررهای زیادی را متحمل شوید. بنابراین به کیفیت ابزارهای خود و  همچنین به داشتن ابزارهای مورد نیاز بیشترین دقت را داشته باشید.

 در تعمیرات دستگاه های کوچک مانند موبایل و تبلت به دلیل کوچک بودن سایز قطعات الکترونیکی آن که از نوع SMD هم هستند باید از ابزار های ویژه ای برای بهتر دیدن جهت کار بر روی برد آن استفاده کرد. در صورتی که شما نتوانید نوع قطعه را تشخیص دهید قطعاً با مشکلات زیادی در تعمیرات مواجه شده و در نهایت نمی توانید تعمیرات را انجام دهید و حتی ممکن است دستگاه آسیب ببیند. خوشبختانه ابزارهای تعمیراتی زیادی در این زمان وجود دارند که به راحتی می توانیم در جهت تعمیرات از آن ها استفاده کنیم ، در مورد تعمیرات موبایل و بردهای الکترونیکی ریز ابزارهایی وجود دارند که می توانند تصاویر را با کیفیت بالایی برای ما بزرگ نمایی کرده و ما نیز به راحتی می توانیم این تصاویر را مشاهد کنیم و  در نتیجه محل تعمیرات و قطعه برداری را با دقت هرچه تمام تر انجام دهیم.

یکی از این ابزارها ابزار و یا دستگاهی به نام لوپ است، لوپ ها انواع مختلفی دارند که شما می توانید بنابرنیاز خود یکی از ان ها انتخاب و خریداری نمایید. ما در اینجا به یکی دو مورد از پر استفاده ترین ها اشاره می کنیم.

لوپ ساده ی چراغ دار :

این نوع لوپ دارای یک پایه بلند بوده و در بخش دیداری آن یک عدسی بزرگ شیشه ای وجود دارد. اشیاء ی که در زیر این عدسی قرار می گیرند وبزرگتر از حد واقعی خود قرار میگیرند .این نوع از لوپ ها همان طور که در نامش نیز آمده برای بهتر دیده شدن قطعات زیر عدسی دارای یک چراغ می باشد که نور مناسب ومورد نیاز را به بخش مورد کار میدهد و در نتیجه شما با شفافیت زیادی می توانید قطعات را ببینید ودر صورت نیاز اطلاعات آن را بخوانید که در امر تعویض قطعه مهمترین موضوع خواندن اطلاعات قطعه می باشد.

لوپ الکترونیکی ( دیجیتالی ) :

نوع دیگری از لوپ ها وجود دارند که حتی از نظر شکل ظاهری شبیه میکروسکوپ است ودارایی چراغ های ریز ومتمرکز هستند و نقطه ای را که در زیر عدسی های و  دوربین قرار می گیرد را روشن می کند. در پشت عدسی های این لوپ یک دوربین دیجیتالی شبیه به وب کم ولی با کیفیت بالا قرار دارد که این دوربیین با USB به کامپیوتر وصل می شود و شما می توانید به راحتی تصاویر را و به عبارتی قطعاتی را که در زیر لوپ قرار دارد با کیفیت بسیار بالا در مانیتور مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که دقت وتصویر مورد ارائه این لوپ ها بسیار بالا بوده و  دقت زیاد را در زمان استفاده و کار با این لوپ ها می توانید به خرج دهید زیرا تصاویری که ارائه می دهد در بهترین حالت است.

  1. یکی ازاصولی که شما در دوره های آموزش تعمیرات موبایل خواهید آموخت استفاده ی صحیح و مناسب از لوپ در جهت تعمیرات و عیب یابی می باشد. شاید به نظر شما این باشد که بگویید خب لوپ  که آموزش نمی خواهد و  فقط باید قطعه را در زیر عدسی های آن قرار داد تا کار کند ولی باید بدانید روش استفاده و نوع نگه داری از آن بسیار بسیار مهم است.مثلاً نباید در زمان استفاده از دستگاه های حرارتی مانند هیتر برای قطعه برداری که همزمان برای دیدن از لوپ استفاده می کنید اجازه دهید که عدسی آن حرارت ببینید زیرا اگر عدسی لوپ در زمان کار حرارت ببیند  کدر شده و هیچ گاه هم قابل تمیز کردن وتعمیر نبوده و در حداقل ترین حالت شما باید عدسی مناسب همان لوپ با همان میزان بزرگنمایی را جایگزین نمایید.  مایعاتی مانند تینر – روغن هایی که در قطعه برداری استفاده می شود به عدسی لوپ آسیب فراوانی وارد می کنند که باید حواستان به این موضوعات باشد.
  2. در مورد لوپ های میکروسکوپی و یا همان دیجیتالی بهتر است بدانید که حسایت کاری این نوع لوپ ها بیشتر بوده و احتیاط بیشتری نسبت به نوع آنالوگ نیاز دارد. مثلاً بهتر است که در زمان اتصال به برق این لوپ ها برای شروع کار بهتر است به یک محافظ الکترونیکی وصل شود تا پریز مستقیم برق زیرا سیستم دوربین آن حساس بوده و ممکن است با نوسانات برقی بسوزند.

مورد بعدی در مورد کار با این نوع لوپ ها هستند که باید استفاده از یاین سیستم را بدانید که در مباحث آموزشی به این موارد پرداخته می شود . البته لازم به ذکر است در دوره های آموزش تعمیرات شما نیز استفاده از لوپ ها را خواهید آموخت.

اطلاعات بیشتر در مورد دوره های آموزشی :02188958375

آدرس » میدان انقلاب – خیابان کارگر شمالی – بعد از چهار راه نصرت – کوچه ی عبدی نژاد – پلاک 18 – طبقه سوم. 


اگر در دوره های آموزش تعمیراتی این مرکز تمایل به شرکت دارید می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید و یا فرم پیش ثبت نام را پر کنید تاهمکاران ما در دپارتمان آموزشی در اولین فرصت با شما تماس  حاصل نمایند .
02188958238---09191080287