آموزش تعویض SMD ها برای تعمیرکاران موبایل

الکترونیک یکی از شیرین ترین مباحثی است که شاخه های زیادی دارد . امروزه تمامی علوم از پزشکی گرفته تا مسائل صنعتی برای پیشبرد کارخود به صورت هرچه بهتر به الکترونیک و  ابزارها و  دست آوردهای الکترونیکی نیازمند و وابسته هستند. مثلاً همین تلفن های همراه – تبلت ها و کامپیوترها را ببینید همه و همه از دست آوردهای علم  الکترونیک هستند و به معنای واقعی کلمه الکترونیک دنیای مارا دگرگون کرده و چهره ی بسیار متفاوتی به زندگی بشر نسبت به گذشته ها بخشیده است.

در این بین در زمینه ی الکترونیک نیز مشاغل بسیار زیادی به وجود آمده که هدف هر کدام از شغل ها کمک به پیشرفت در آن بخش و یا شاخه از الکترونیک می باشد و افرادی که به شاخه ای از این دانش آشنا باشد و یا مهارت های خوبی در آن زمینه داشته باشد توانسته است که موقعیت شغلی مناسب و  همچنین در آمدهای خوبی را برای خود رقم بزند. خب در ادامه و  بعد از مقدمه ای بر الکترونیک می خواهیم وارد شاخه تعمیرات و شناخت قطعات و همچنین آشنایی با قطعات ریز در الکترونیک شویم و شما را با یک بخش مهم و کاربردی در جهت تعمیرات آشنا کنیم.

قطعات SMD و تعویض آن ها:

یک مدار الکترونیکی از یک برد که تعدادی قطعات مانند آی سی ها – ترانزیستورها – دیودها – مقاومت ها – خازن ها و .... تشکیل شده است که این قطعات به صورت یک پارچه در کنار هم کار می کنند وبا یکدیگر در ارتباط هستند ونتیجه ی کارکرد این قطعات هدف یک مدار الکترونیکی است که کار میکند و  شما می توانید از آن استفاده کنید. قطعات الکترونیکی خود به دو دسته ی مجزا تقسیم می شوند که درادامه با شرح توضیحات بازگو خواهیم کرد.از این آموزش میتوانید در تعمیرات موبایل، تعمیرات تبلت،تعمیرات کامپیوتر و سایر دستگاه های الکترونیکی استفاده کنید.

1 – قطعات LMD

این نوع قطعات معمولا نسبت به SMD ها درشت تربوده و در زمان نصب آن ها در برد جایی که اشغال میکنند هر دو طرف برد می باشد به  این صورت که خود قطعه در یک سمت برد قرار می گیرد ولی پایه های آن در سمت دیگر برد خواهند بود و در ان جا لحیم می شوند.در زیر تصویر چند قطعه ی LMD را مشاهده می کنید.

تعویض smd

و اما قطعات SMD

قطعات اس ام دی به قطعات الکترونیکی گفته می شود که در زمان نصب و  یا برداشتن شما فقط با یک طرف برد سروکار دارید زیرا این قطعات فقط به یک سمت برد نصب می شوند و  به عبارت فنی به قطعات smd قطعات نصب سطحی می گویند، لازم است بدانید که smd مخفف عبارت Surface mount device می باشد. در زیر تصویر چند قطعه ی smd را مشاهده می کنید.

تعویض smd برای تعمیرکاران موبایل

همان طور که گفته شد قطعات الکترونیکی عمر  مشخصی دارند که بعد از اتمام عمر مفید آن ها قطعات دیگر مانند قبل کارایی نداشته وخراب می شود و این دلیل خرابی دستگاه های الکترونیکی می باشد  که بعد از مدتی کارکرد خود به خود از کار افتاده وبخشی از برد الکترونیکی آن خراب می شود و تعمیرکار معمولاً با تعویض قطعه مجدداً عمری دوباره به دستگاه می بخشد. خب موضوع این است که وقتی شما میخواهید یک برد الکترونیکی smd را تعمیر کنید به ناچار مجبور به تعویض برخی از قطعات SMD خواهید بود و این که چگونه با احتیاط و با روش درست این قطعات را از برد جدا کنید و مجدد قطعه ای جدید را نصب کنید خود از مهمترین مسائل در امر تعمیرات الکترونیک می باشد. در ادامه چندین روش صحیح برداشتن و نصب قطعات smd آورده شده است.

1 – در ابتدا باید هویه مناسب داشته باشید و  همچنین پنس مناسب که بتوانید به راحتی قطعه را بگیرید. بعد از این کار در ابتدا با استفاده از هویه یکی از پایه ها را حرارت دهید ، به عبارتی نوک هویه را ( در منظور از نوک هویه بدنه ی نوک هویه می باشد نه محل نوک تیز آن ) به پایه قطعه چسبانده و بعد از چند ثانیه حرارت دادن قلع پایه بعدی را به همین ترتیب ذوب کنید تا قطعه آزاد شده و  در همان لحظه با پنس قطعه را بردارید.

تعویض smd برای موبایل

همان طور که در تصویر نیز می بینید کمی از بدنه ی نوک هویه درگیر است و نه بخش نوک تیز آن زیرا نوک تیز هویه به دلیل سطح مقطع کمی که در ارتباط با قطعه دارد نمی تواند حرارت را به خوبی انتقال دهد و نتیجه این قلع پایه قطعه ذوب نمی شود.توجه کنید که ممکن است برخی از قطعات به راحتی با هویه جدا نشود وبه عبارتی قلع پایه ی قطعه ذوب نشده و یا به خوبی ذوب نشود که این به دلیل کهنگی بیش از حد قطع پایه می باشد ، برای برداشتن چنین قطعاتی بهتر است که پایه را کمی لحیم کاری کرده وبه عبارتی قطعه بزنید تا حرارت این قلع تازه قلع کهنه را ذوب کرده و با ذوب شدن قلع کهنه با جدید مخلوط شده و مجددا نوسازی می شود که نتیجه می توانید به این طریق پایه های قطعه را ذوب و  قطعه را از برد جدا کنید. در اینجا تمیز و براق بودن نوک هویه حرف اول را می زند و تا زمانی که نوک هویه ی شما کثیف است قطعه برداری خوبی خصوصاً در مبحث smd نخواهی داشت.

 

2 – برداشتن قطعات smd که بیش از دو پایه دارند.

ترانزیستورها – آی سی ها – دیودهای مختلف smd رگولاتورها و .... از دسته قطعاتی هستند که smd بوده و تعداد پایه های آن ها بسیار زیاد می باشد. به عنوان مثال ترانزیستور دارای سه پایه می باشد. قطعه ای که سه تا پایه دارد را جهت جدا کردن از برد نمی توان از هویه استفاده کرد زیرا تا شما یکی از پایه ها را ذوب کنید آن یکی سرد شده و برعکس که نتیجه این که پایه های قطعه یا از برد جدا نمی شود و  یا در جدا کردن هم خود قطعه آسیب خواهد دید و هم این که متالیزه ی برد از بین می رود و وقتی متالیزه از بین برود به گونه ای که جبران  نتوان کرد دیگر برد از کار خواهد افتاد بنابرین همین نکات ریز نکاتی مهم می باشند که در حین قطعه برداری  باید این نکات را در نظر گرفت.

خب پس چگونه یک قطعه ی smd چند پایه را جدا کنیم  ، این مبحثی است که در ادامه به آن پرداخته می شود.

شما برای آن که بتوانید یک  قطعه ی SMD چندپایه را از برد جدا کنید نیاز به وسیله ای دارید که هوای گرم و داغ و به عبارتی گرما را همزمان به همه پایه ها برساند تا شما بتوانید با پنس قطعه را گرفته و بعد از ذوب شدن قلع پایه های آن قطعه را به راحتی بردارید.یکی از این ابزارها در زمینه ی قطعه برداری دستگاهی به نام هیتر می باشد که می تواند باد خروجی داغی داشته باشد( که با استفاده از باد گرم که تنظیم دمای ان به دست شماست ) هیتر نام دارد.شما به راحتی با استفاده از هیتر قادر خواهید بود قطعات با تعداد پایه های زیاد مانند آی سی را بردارید و یا در محل خود نصب کنید. در زیر تصویر یک هیتر را مشاهده می کنید.

آموزش تعویض smd برای موبایل

روش استفاده از هیتر در قطعه برداری smd ( برداشتن IC)

خب در اینجا روش برداشتن یک آی سی smd با هیتر را شرح می دهیم. قبل از برداشتن ic مورد نظر که از نوع smd می باشد بهتر است پایه های آی سی و  حتی خود آی سی را به روغنی جهت قطعه برداری به نام فلکسی آغشته کنید. ( از این روغن جهت جلوگیری از سوختن قطعه در هنگام حرارت دادن و همچنین رساندن حرارت به صورت یکسان به دیگر قطعات استفاده می شود ).

بعد از آغشته کردن پایه های قطعه وهمچنین بدنه ی قطعه به روغن در ابتدا هیتر را در حالت 400 درجه قرار دهید و سپس دهانه ی خروجی حرارت هیتر را به آرامی به پایه های قطعه نزدیک کرده و پایه ها را به صورت گردشی حرارت دهید و هم زمان با دادن حرارت با استفاده از  پنس آی سی را گرفته و وقتی که دیدید پایه ها ذوب شده است به صورت عمودی آسی را از برد جدا کنید و در یک مکان دیگرری قرار دهید. زمانی که شکل یک قطعه الکترونیکی را برمی دارید خصوصاً smd به دلیل حرارت هیتر قطعات اطراف آن قطعه ی برداشته شده هم پایه هایشان ذوب شده و  آماده جدا شدن با یک تلنگر هستند ، بنابراین بعد از جدا کردن قطعه ی هدف بهتر است تا خنک شدن محل قطعه برداری هیچ کاری با برد نداشته باشید وگر نه باعث تکان خوردن و حرکت دیگر قطعاتی که ذوب شده اند می شود ووضعیت برد به حالت بدتری می رسد پس این موارد را فراموش نکنید.

برای حرفه ای شدن وکار به صورت عملی در کارگاه های مجهز در مجتمع فنی ملی پایتخت می توانید در کلاس های آموزش الکترونیک شرکت کرده و تمامی مباحثی که در بالا ذکر شد را عملاً لمس کرده و به یک تعمیر کار خوب بردهای الکترونکی تبدیل شوید.

اطلاعات بیشتر :  02188958238---09191080287