آشنایی با خازن ها و کاربردهای آن ها

آشنایی با خازن ها و کاربردهای آن ها

خازن از دو صفحه فلزی که مابین این دو صفحه از اجسام عایق استفاده می شود ساخته می شود، دراینجا ازانواع خازنها وکاربرد آنها صحبت می کنیم. خازن انواع گوناگون و در شکل های متنوّع وجود دارد که وظیفه خازن ها درالکترونیک هم متفاوت است.  واحداندازه گیری خازن فاراد است و واحدهای کوچکتر ازفاراد هم هستند مثل: میکروفاراد ، نانوفاراد ، پیکوفاراد که معمولا روی بدنه خازن ها نوشته می شود، البتّه بستگی به نوع خازن، نوشته ها هم فرق میکند.

انواع خازن ها :

  • خازنهای سرامیکی :

خازن سرامیکی (Ceramic capacitor) معمولترین خازن غیر الکترولیتی است کهدی الکتریک بکار رفته در آن از جنس سرامیک است. ثابت دی الکتریک سرامیک بالا است، برای همین میتوانیم خازن هایی یا ظرفیت زیاددر اندازه کوچک داشته باشیم، در نتیجه ولتاژ کار آنها بالا خواهد بود. ظرفیت خازنهای سرامیکی معمولا بین۵ پیکو فاراد تا ۱ میکرو فاراد است.این نوع خازن به صورت دیسکی (عدسی) و استوانه‌ای تولید می‌شود و فرکانس کار خازنهای سرامیکی بالای ۱۰۰ مگاهرتز است. عیب بزرگی که  این خازنها دارند وابسته بودن ظرفیت آنها به دمای محیط است. از این خازن در مدارهای الکترونیکی ، مانند مدارهای مخابراتی و رادیویی استفاده می‌شود.

  • خازنهای ورقه‌ای : 

در خازنهای ورقه‌ای از کاغذ و مواد پلاستیکی، قابلیت انعطاف پذیری آنها، برای دی الکتریک استفاده می‌شود.

  • خازنهای میکا :

 در این نوع خازن از ورقه‌های نازک میکا در بین صفحات خازن (ورقه‌های فلزی – آلومینیوم) استفاده می‌شود و مجموعه در یک محفظه قرار داده می‌شوند تا از اثر رطوبت جلوگیری شود. ظرفیت خازنهای میکا تقریبا بین ۰٫۰۱ تا ۱ میکرو فاراد است. از ویژگیهای اصلی و مهم این خازنها می‌توان داشتن ولتاژ کار بالا ، عمر طولانی و کاربرد در مدارات فرکانس بالا را نام برد.

  • خازنهای الکترولیتی : 

این نوع خازنها معمولاً در گستره میکرو فاراد هستند. خازنهای الکترولیتی همان خازنهای ثابت هستند، اما اندازه و ظرفیتشان از خازنهای ثابت بزرگتر است. نام دیگر این خازنها، شیمیایی است؛به این علت که دی ‌الکتریک این خازنها را به نوعی مواد شیمیایی آغشته می‌کنند که در عمل، حالت یک کاتالیزور را دارا می‌باشند و باعث بالا رفتن ظرفیت خازن می‌شوند. برخلاف خازنهای عدسی، این خازنها دارای قطب یا پایه مثبت و منفی می‌باشند.روی بدنه خازن کنار پایه منفی ، علامت –  نوشته شده است. مقدار واقعی ظرفیت و ولتاژ قابل تحمل آنها نیز روی بدنه درج شده است .

           اگر در دوره های آموزش تعمیراتی این مرکز تمایل به شرکت دارید می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید و یا فرم پیش ثبت نام را پر کنید

          تاهمکاران ما در دپارتمان آموزشی در اولین فرصت با شما تماس  حاصل نمایند .

              02188958238---09191080287